Cilat janë mundësitë për trajtimin e zhurmave në veshë?

PUBLIKUAR

Hapi i parë është gjithnjë vizita tek mjeku otorinolaringolog. Ai është në gjendje të vendosë diagnozën dhe të përcaktojë strategjinë e trajtimit të zhurmës.

Sidoqoftë, trajtimet kryesore ndaj zhurmave të veshëve janë rreshtuar në vijim:

1. Në shumë raste, në varësi të intensitetit të zhurmës, jepen mjekime qetësuese ose antidepresivë.

2. Për njerëzit që nuk arrijnë të flenë nga zhurma, këshillohet vendosja e burimeve të jashtme zhurmash si, ndonjë ventilator, zëri i radios apo zëri i aparatit me “zhurmë të bardhë” që ka formën e aparatit të dëgjimit, zhurmë valësh deti, cicërima zogjsh, etj. (këto lloj zhurmash sigurohen nga aparate speciale).

3. Në rastet e shtimit të zhurmës, këshillohet të ndalohet kafeina si dhe marrja e dozave të konsiderueshme të aspirinës dhe produkteve të saj, transmeton Telegrafi.

iStock

4. Ruajtja e dëgjimit, pasi dëmtimi i tij e keqëson në mënyrë të ndjeshme zhurmën e veshëve.

Në përgjithësi, nuk ka një strategji të caktuar për të parandaluar zhurmën e veshëve. E vetmja gjë që mund të rekomandohet, me siguri, është ruajtja nga zhurmat e forta.

Kudo që të ketë zhurma të forta duhet të përdoren mjete mbrojtëse për veshët, si kufje, tapa, etj. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

Melisa Lleshi: Dua ta adoptojë një fëmijë, ndoshta vitin tjetër

Melisa Lleshi është banorja më e re e Big Brother VIP Kosova. Reklama Ajo i është...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Uzuni fantastik, shënon dy gola për Granadan

Granada ka shënuar fitore ndaj Andorras në kuadër të La Liga 2. Futbollisti shqitar, Myrto...

SHIKO MË SHUMË

A bën të hani vezë nëse keni kolesterol të lartë?

Prej vitesh, ekspertët kanë theksuar se ngrënia e një veze rekomandohet për të gjithë...

Sa kohë duhet për të humbur peshë dhe sa kilogramë mund të biem për një kohë të caktuar?

Gjëja e parë që duhet të bëni kur doni të humbni peshë, është të...

Përzieni mjaltin, limonin dhe kanellën për t’i humbur disa kilogramë brenda jave

Është fakt i njohur se mënyra më efikase për të humbur peshë është kombinimi...