Chrome i Google nuk lejon më fshirjen e historisë së kërkimit

PUBLIKUAR

Në versionin aktual 97 të Chrome të Google dhe projektin falas Chromium, motorët e kërkimit të instaluar si parazgjedhje nuk mund të fshihen thjesht në “Settings’, siç raportohet nga Golem.de.

Më parë ekzistonte një opsion i thjeshtë fshirjeje që mund të përdorej me 2 klikime, por nuk shfaqet më.

 

Ofruesi i shfletuesit fillimisht donte të merrte këtë hap për të parandaluar përdoruesit që ta fshinin aksidentalisht atë.

Duket se operacioni i thjeshtë i fshirjes ishte tashme pjesë e kaluarës.

Ndërkohë, kompania dëshiron të hetojë çështjen themelore ku motori i kërkimit të paracaktuar po ndryshohet nga përdoruesit pa vullnetin e tyre. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Ambasada e Italisë: Asocacioni nuk cenon sovranitetin e Kosovës, përkundrazi ndërton të ardhmen e saj

Ambasada e Italisë në Kosovë ka shprehur publikisht përkrahjen e saj për themelimin e...

Arbnor Morina, përzgjedhës i ri i Kombëtares U-17 të Kosovës

Arbnor Morina është emëruar përzgjedhës i ri i Kombëtares së Kosovës U-17. Trajneri i njohur...

Osmani: Gjithçka që ka të bëjë me Amerikën është e mirë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është deklaruar para takimit që pritet të mbahet në...

Kërkohet paraburgim për të dyshuarin që u kap me mbi 100 kilogramë marihuanë

Prokurori i Shtetit ka paraqitur kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të...

SHIKO MË SHUMË

Arrin iOS 16, tani mund ta provojnë përdoruesit

Apple muajin e kaluar në WWDC prezantoi iOS 16. Programerët prej atëherë e deri...

Vjedhja e kanaleve televizive, arrestohet pronari dhe punëtorët, priten arrestime tjera në Kosovë dhe jashtë

Pas arrestimit të një personi nga Policia e Kosovës për veprimtaritë ilegale të ofrimit...

Windows-it i nevojiten tetë orë qasje online, që në mënyrë të sigurtë dhe të suksesshme të azhurnohet

Janë publikuar detajet se çfarë nevojitet të bëhet me qëllim që azhurnimi të bëhet...