Burrit që i kishte humbur gishtat, ia vunë në dorë gishtin e madh të këmbës

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Grabitje e armatosur në Llugaxhi

Policia Kosovës ka njoftuar se ankuesi mashkull kosovar ka raportuar se deri sa ishte...

Lëndohet një burrë në Lipjan, u godit me plumb të pushkës ajrore

Një burrë në Lipjan ka pësuar lëndime trupore, pasi i njëjti është goditur nga...
Pasi që humbi gishtat në një aksident në vendin e punës, Frank Barreda mendoi se më kurrë nuk do të përdorë dorën.

Por, mjekët i kanë dhënë dorës së tij një ndihmë – duke i zëvendësuar gishtat e dorës, me gishtin e madh të këmbës.

Atij është dashur t’i bëhet një intervenim i mëhershëm, për t’i përgatitur dorën, transmeton Telegrafi.

Më pas, është bërë një operim shtatë orësh, për të lidhur nervat dhe enët e gjakut.

Transplanti është kryer me sukses, mirëpo ai ende nuk ka fuqi, që të lëvizë mirë dorën.

Mjekët kanë thënë do t’i transplantojnë edhe gishtat nga këmba tjetër, për t’i lehtësuar sa më shumë funksionalitetin e dorës. /Telegrafi/

SHIKO MË SHUMË

Keni qarkullim të dobët të gjakut: Me ndihmën e këtyre artikujve do ta rregulloni shumë lehtë!

Duke pasur parasysh që qarkullimi i gjakut ndihmon bartjen e oksigjenit dhe nutrienëve në...

Llojllojshmëria e vitaminave B: Në cilin ushqim më së shumti ka dhe cili është më i rëndësishmi?

Ekzistojnë 8 vitamina të ndryshme në grupin e vitaminave B: tiamina, riboflavina, niacina, thartira...

Zgjidheni problemin e rritjes se thoit në mish te fëmijët

Me një masazh të thjeshtë në shtëpi, mund t’ua lehtësoni vuajtjen në vetëm 7...