Burrë e grua, pjesë e “skuadrës së vdekjes”: Marrin nga 100 dollarë për qdo ekzekutim

PUBLIKUAR

Filipine prej javësh është në qendër të lajmeve në mediat botërore.

Kjo, pasi presidenti i këtij vendi ka urdhëruar vrasjen e çdo trafikanti dhe përdoruesi droge.

Deri më tani janë ekzekutuar në rrugë, mijëra persona. Por, vrasjet nuk kryhen vetëm nga shteti.

Në Filipine janë krijuar edhe ato që njihen si skuadrat e vdekjes, që përbëhen nga qytetarë të thjeshtë.

Këto skuadra kanë vrarë rreth 800 persona. Pjesë e këtyre skuadrave janë edhe qifti bashkëshortor i identifikuar si Ace dhe Sheila, të cilët kanë rrëfyer se si funksionon skema e ekzekutimeve.

Ata shprehen se fitojnë 100 dollarë për çdo vrasje. Një shifër që I ndihmon të mbijetojnë, duke qenë se paga mesatare në Filipine është 380 dollarë në muaj.

Çifti bashkëshortorë thonë se marrin foton dhe emrin e person që duhet të vrasin, nga një polic i njohur.

Ekzekutimi duhet të kryhet brenda tre ditëve, ndërkohë që rregulli kryesor është se ata nuk duhet ta bëjnë kurrë pyetje.

Dyshja thonë se ndjehen fajtorë për vrasjet, transmeton tema.

“Kur shkon në shpi dhe sheh fëmijët, ndjehesh fajtore”, thotë Sheila.

Por, ata nuk heqin dot dorë, për shkak se duan të mbijetojnë, por edhe nga frika se mund t’I ekzekutojnë, nëse nuk iu binden më urdhrave.

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Mobilizimi ushtarak, Rusia thotë se 10 mijë persona janë paraqitur vullnetarë për të luftuar në Ukrainë

Ushtria ruse tha më 22 shtator se të paktën 10.000 persona kanë dalë vullnetarë...

Tërmet i fuqishëm në Itali, kjo është magnituda

Një tërmet me magnitudë 4.4 ballë me thellësi 10 kilometra është regjistruar pak më...

Çfarë do të thotë mobilizimi ushtarak i Rusisë, a po kërcënon Putin me luftë bërthamore?

Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar një mobilizim të pjesshëm për të përforcuar trupat...