Buick, një tjetër brend që po kalon në prodhimin e automjeteve elektrike

PUBLIKUAR

Buick, prodhuesi ikonë amerikan i automjeteve në pronësi të General Motors, njoftoi një sërë ndryshimesh të mëdha që synojnë të nënvizojnë kalimin e tij drejt automjeteve elektrike.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, kompania thotë se do të lansojë EV-në e saj të parë për tregun e Amerikës së Veriut në vitin 2024 dhe do të shesë vetëm automjete elektrike deri në fund të dekadës.

EV-të e saj të ardhshme do ta kenë emrin “Electra” në një shenjë për të kaluarën e kompanisë.

Kompania po zbulon një koncept të ri makine, Wildcat, që ka për qëllim të ngacmojë të ardhmen e saj tërësisht elektrike.

Buick është e fundit nga katër markat e automjeteve që posedon GM (Chevrolet, GMC dhe Cadillac tre markat e tjera) që zbulon planet e saj drejt elektrifikimit. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Gjendet i vdekur një 42-vjeçar në Istog

Një 42-vjeçar është gjetur pa shenja jete në fshatin Dobrushë të Istogut. Lajmin për...

Rritja alarmante e rasteve me Covid-19, Instituti del me një apel për qytetarët

Pas rritjes alarmante të rasteve me Covid-19 në Kosovë, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

MASHTI distancohet nga përzgjedhja e anëtarëve të Këshillit Drejtues të UP-së

Ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arbërie Nagavci, ka deklaruar se ministria që drejton...

Bashkësia Islame e Kosovës nënshkruan marrëveshje për pranimin e 25 tonë hurmave nga Arabia

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava, ka pritur në takim ambasadorin e...

SHIKO MË SHUMË

Ford sjell Ranger Raptorin e ri me motorin e fuqishëm V6

Versioni më i ri i kamionçinës, Ford Ranger Raptor ka zëvendësuar motorin e tij...

Toyota Land Cruiser nga INKAS është i “pamposhtur”, nuk mund t’i bëjnë asgjë TNT, minat e granatat

INKAS është kompani që prodhon mjete të blinduara, për njerëzit që kurrë nuk ngopen...

Citroen Ami përshkruan 74 kilometra rrugë me bateri tre orëshe të rrymës

Udhëtarët të cilët po kërkojnë një mënyrë që t’i shmangin hekurudhat dhe çmimet e...