Buick, një tjetër brend që po kalon në prodhimin e automjeteve elektrike

PUBLIKUAR

Buick, prodhuesi ikonë amerikan i automjeteve në pronësi të General Motors, njoftoi një sërë ndryshimesh të mëdha që synojnë të nënvizojnë kalimin e tij drejt automjeteve elektrike.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, kompania thotë se do të lansojë EV-në e saj të parë për tregun e Amerikës së Veriut në vitin 2024 dhe do të shesë vetëm automjete elektrike deri në fund të dekadës.

EV-të e saj të ardhshme do ta kenë emrin “Electra” në një shenjë për të kaluarën e kompanisë.

Kompania po zbulon një koncept të ri makine, Wildcat, që ka për qëllim të ngacmojë të ardhmen e saj tërësisht elektrike.

Buick është e fundit nga katër markat e automjeteve që posedon GM (Chevrolet, GMC dhe Cadillac tre markat e tjera) që zbulon planet e saj drejt elektrifikimit. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Vrasja e gruas shtatzënë, Haxhiu: Në momentin që verifikohet se cila hallkë institucionale ka dështuar do të ketë dorëheqje ose shkarkim

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu pas mbledhjes së Grupit të ngushtë ndërministror theksoi se...

Arrestohen dy persona në Prishtinë, vodhën barna në depon e Ministrisë së Shëndetësisë

Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh ka bërë të ditur se ka ndodhur...

Nenad Rashiq emërohet ministër për Komunitete dhe Kthim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka emëruar sot, Nenad Rashiqin, ministër për Komunitete dhe...

Shkuan për të deponuar në bankë, iu vidhen paratë nga dy persona të maskuar

Një punëtore përgjegjëse për deponimin e parave në një kompani në Graçanicë, ka raportuar...

SHIKO MË SHUMË

Jeep kërkon ndihmë nga njerëzit për ta emëruar makinën Wagoneer S – personit që i zgjidhet ideja do t’i jepet shpërblimi i madh

Jeep ka rrugës një Wagoneer elektrik. Kompania e prezantoi modelin dhe disa të tjerë...

Veturat më hidrogjen çdo herë e më të kërkuara, Hyperion XP-1 me 2.000 kuaj-fuqi – me një rezervuar mund të përshkojë 1.600 kilometra

Ju kujtohet Hyperion XP-1, vetura me hidrogjen që pushtoi ballinat e gazetave në gusht...

Në Itali prezantohet SUV-i elektrik Aehra, do të jetë i disponueshëm edhe si limuzinë

Segmenti i SUV-ve premium është mbushur me rivalë, e një prej lojtarëve të rinj...