Borë e madhe në këtë vend, kaq bukur duket natyra (Pamje)

PUBLIKUAR

Pas të nxehtit vjeshtor, ku temperaturat ishin mbi mesataren në shumicën e tetorit në kryeqytetin kroat Zagreb, dhe një rekord u regjistrua gjatë ditës së sotme të fundit të tetorit në Sljeme. Reshje të mëdha të borës kanë mbuluar malin Medvednica në mëngjes.

Sipas të dhënave nga stacioni i motit DHMZ në Puntijarka, 4 cm borë ka rënë të enjten në majën e Sljemes. Me temperaturat që lëvizin rreth 0 °C dhe bora në tokë, pati një pamje më të vërtetë dimërore në Sljeme e cila ishte e mbuluar, ku disa ditë më parë ishte me diell të ngrohtë.

Bora në Sljeme nuk është e pazakontë për këtë kohë të vitit, por ajo që ka qenë e pazakontë ishte moti i ngrohtë gjatë këtij muaji. Nga 12 deri në 28 tetor, temperaturat gjatë natës nuk binin nën 8 °C në male dhe për tre ditë rresht, temperaturat ishin më shumë se 21 °C, gjë që nuk kishte ndodhur që nga fillimi i matjeve të vitit 1981. Me 23 tetor u regjistrua një rekord i ri i motit në stacionin Puntijarka që regjistroi 22.7 °C. /Motilokal.com

Image

Image

Image

Image

Image

Image

LAJME TË TJERA

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

Melisa Lleshi: Dua ta adoptojë një fëmijë, ndoshta vitin tjetër

Melisa Lleshi është banorja më e re e Big Brother VIP Kosova. Reklama Ajo i është...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Uzuni fantastik, shënon dy gola për Granadan

Granada ka shënuar fitore ndaj Andorras në kuadër të La Liga 2. Futbollisti shqitar, Myrto...

SHIKO MË SHUMË

Lufta në Ukrainë, Papa Françesku: Krim kundër Zotit dhe njerëzimit

Papa Françesku e ka krahasuar luftën në Ukrainë me një “krim kundër Zotit dhe...

Gripi i shpendëve alarmon Çekinë, asgjëson 220,000 pula

Autoritetet në Çeki po përgatiten për të vrarë deri në 220,000 pula në një fermë...

FMN paralajmëron një vit të vështirë: Një e treta e botës në recesion

Kryetarja e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva, ka thënë se gjysma e 27 vendeve...