BMW X5, Porsche Cayenne dhe Range Rover matin forcat në sfidën e “off-road”

PUBLIKUAR

Të ndjekësh veturat e shtrenjta në një sfidë “off-road” është gjithmonë interesant, por revista Carwow ka vendosur për disa modele të njohur në segmentin SUV, e bëhet fjalë për BMË X5, Porsche Cayenne dhe Land Rover Range Rover.

X5 e vë në lëvizje motori 4.4 litërsh V8 që prodhon 280 kuaj-fuqi dhe që ka ndërruesin automatik me 6 shpejtësi, përmes të cilit bartet fuqia motorike në të katër rrotat, transmeton Telegrafi.

Cayenne ka motor 4.5 litërsh V8 që gjeneron 335 kuaj-fuqi. Fjala është për gjeneratën e parë të këtij modeli, që ka ndërrues automatik me gjashtë shpejtësi dhe fuqia bartet gjithashtu në të katër rrotat.

Range Rover është SUV-i i tre luksoz, e vjen me motorin 3 litërsh. Bëhet fjalë për motorin që prodhon 175 kuaj-fuqi, dhe ka ndërrues automatik me 5 shpejtësi e bën tërheqje me të katër rrotat.

Rregullat ishin shumë të qarta, fituesi i çdo gare fiton nga tri pikë, i dyti dy dhe i treti një pikë. Gara e papërfunduar nënkupton “zero” pikë, e në fund modeli me më së shumti pikë të fitojë.

Në këtë garë të “veteranëve”, vendi i tretë i takoi Range Rover me 10 pikë, në të dytin u pozicionua BMW X5 me 11 pikë dhe të parin e fitoi Cayenne me 14 pikë. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

I gjindet kokainë në veturë, arrestohet një burrë në Prishtinë

Një burrë është arrestuar gjatë pasdites së djeshme në rrugën “Ferid Curri” në Prishtinë. Policia...

I vodhi 400 euro nga çanta një gruaje dhe e shkel me veturë gjatë ikjes

Një grua në fshatin Sllatinë të Fushë Kosovës ka raportuar se nga një burrë...

Therrje me thikë në Shkollën e Mesme Adem Gllavica Lipjan, intervistohen disa persona

Policia Kosovës ka njoftuar se një mashkull  kosovar (i mitur) ka pësuar lëndime trupore...

Napoli ia cakton çmimin Osimhenit

Napoli ka vendosur për çmimin e sulmuesit të tyre, Victor Osimhen. Napolitanët duan 150 milionë...

SHIKO MË SHUMË

Nissan GT-R50 nga Italdesign, prodhon 710 kuaj-fuqi dhe kushton mbi një milion dollarë

Nissan GT-R50 nga Italdesign është një veturë shumë e rrallë dhe unike, e për...

Zoox i Amazon teston robotaksin në rrugë publike me punonjës si pasagjerë

Njësia e automjeteve me vetë-drejtim e Amazon, Zoox, tha të hënën se ka testuar...

A e dini se kjo veturë BMW Z1 ‘e pa dalë në rrugë’ në odometrin e saj ka 999,997 kilometra?

Gjetja e një lloji “të freskët”, me zero kilometra – si kjo BMW Z1...