BMW i5: Publikohen pamjet e “testeve brutale” gjatë dimrit me sedanin e ri elektrik

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Grabitje e armatosur në Llugaxhi

Policia Kosovës ka njoftuar se ankuesi mashkull kosovar ka raportuar se deri sa ishte...

Lëndohet një burrë në Lipjan, u godit me plumb të pushkës ajrore

Një burrë në Lipjan ka pësuar lëndime trupore, pasi i njëjti është goditur nga...

BMW së fundi përfundoi një pjesë të programit të guximshëm të testimit për i5 elektrik në kushtet e dimrit të Evropës Veriore dhe këto prototipe na ofrojnë një pamje të kamufluar të sedanit të ardhshëm.

Bëhet fjalë për i5 që e kemi njohur për disa kohë.

Në të vërtetë, ne fillimisht vumë re një prototip në mesin e vitit 2021.

Dhe BMW thotë se së fundmi përfundoi një vit të testimit të i5 në akull dhe në borë, duke i dhënë fund programit në qendrën e saj të testimit dimëror në Arjeplog, Suedi veriore, përcjell Telegrafi.

Gjatë fazave të hershme të testimit, BMW i5 përfundoi një udhëtim rrugor nga Mynihu në qendrën e testimit Arjeplog.

Ky udhëtim prej 3,000 km (1,850 milje) i dha markës mundësinë për të parë se si funksiononin motorët, elektronika, bateria dhe sistemet e ngrohjes dhe ftohjes.

Ndërsa testimi vazhdoi në Suedi gjatë gjithë vitit 2022, BMW po testonte gjithashtu sedanin në objektet e saj gjermane, si dhe në Mynih pranë fabrikës Dingolfing.

Specifikimet teknike rreth i5 po mbahen të fshehta, por ne e dimë se marka do të prezantojë një sërë variantesh të ndryshme.

Kjo do të përfshijë një variant M të prodhuar në një mënyrë të ngjashme me i4 M50.

Së fundmi mësuam gjithashtu se BMW do të ofrojë i5 si Touring, megjithëse ky model nuk do të arrijë deri në vitin 2024. /Telegrafi/

SHIKO MË SHUMË

Mercedes-Benz është prodhuesi i parë gjerman që miraton lidhësin NACS të Tesla-s për veturat elektrike

Mercedes-Benz njoftoi miratimin e lidhësit për karikim NACS të Tesla-s në automjetet e saj...

Sa kohë duhet “për të mbushur me rrymë” një makinë Tesla?

Caktimi i kohëzgjatjes së mbushjes së një automjeti elektrik si Tesla thuhet se është...

Pse rriten kaq shumë përmasat e veturave nga brezi në brez?

Prej kohësh ka qenë e zakonshme që veturat të rriten nga brezi në brez,...