Biden zbulon fotografinë me pamjen më të thellë të universit (FOTO)

PUBLIKUAR

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka zbuluar një fotografi mahnitëse të marrë nga teleskopi hapësinor James Webb i NASA-s.

Teleskopi ka zbuluar “fotografinë më të thellë dhe më të mprehtë me infra të kuqe të universit të hershëm” të marrë ndonjëherë, duke shikuar prapa më shumë se 13 miliardë vjet, transmeton Klankosova.tv.

Fotografia, e cili mbulon një pjesë të qiellit përafërsisht madhësinë e një kokrre rëre të mbajtur në gjatësinë e krahut në tokë, është e mbushur me mijëra galaktika dhe paraqet objektet më të zbehta të vëzhguara ndonjëherë.

Teleskopi Hapësinor James Webb është observatori më i fuqishëm i vendosur ndonjëherë në orbitë.

Dan Coe, një astronom i Institutit Shkencor të Teleskopit Hapësinor (STSI) dhe ekspert për Universin e hershëm, i tha agjencisë së lajmeve AFP: “Kur pashë për herë të parë imazhet… papritmas mësova tre gjëra për Universin që nuk i dija më parë. Më ka marrë plotësisht mendjen”.

Derisa Biden theksoi se ky është një moment historik për shkencën dhe teknologjinë.

“Fotografia e parë nga Teleskopi Hapësinor Webb përfaqëson një moment historik për shkencën dhe teknologjinë. Për astronominë dhe eksplorimin e hapësirës. Për Amerikën dhe mbarë njerëzimin”, ka shkruar Biden.

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Mobilizimi ushtarak, Rusia thotë se 10 mijë persona janë paraqitur vullnetarë për të luftuar në Ukrainë

Ushtria ruse tha më 22 shtator se të paktën 10.000 persona kanë dalë vullnetarë...

Tërmet i fuqishëm në Itali, kjo është magnituda

Një tërmet me magnitudë 4.4 ballë me thellësi 10 kilometra është regjistruar pak më...

Çfarë do të thotë mobilizimi ushtarak i Rusisë, a po kërcënon Putin me luftë bërthamore?

Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar një mobilizim të pjesshëm për të përforcuar trupat...