Beteja për Mosulin, ISIS bën rezistencë të fortë

PUBLIKUAR

Koalicioni ushtarak që po përpiqet të çlirojë Mosulin, qytetin e dytë më të madh në Irak, nga Shteti Islamik vazhdon që të shënojë progres të konsiderushëm në fushën e betejës.

Por pavarësisht këtij suksesi, që përfshin 78 fshatra të çliruar dhe më shumë se 800 luftëtarë të vrarë në javën e parë të betejës, koalicioni po përballet me një rezistencë shumë të fortë, rezistencë që konsiderohet si e fundit e këtij grupi terrorist në Irak.

Forcat e Shtetit Islamik janë në numër shumë më të pakta se rreth 100 000 ushtarët e koalicionit, arsye për të cilën përdorin taktika të çrregullta luftarake për të shkaktuar sa më shumë dëm tek armiku dhe për të terrorizuar civilët lokalë që vuajnë prej vitesh.

ISIS e dinte që do të vinte dita e ofensivës për Mosulin dhe kishte mjaft kohë të përgatiste mbrojtjen e qytetit nga i cili nuk dëshiron të tërhiqet. Forcat e koalicionit që i afrohen qytetit duhet të kalojnë në rrugë të minuara dhe të hyjnë në fshatra e qyteza të mbushura me bomba të improvizuara dhe të fshehura mjeshtërisht nga militantët e Shtetit Islamik.

Zyrtarë të koalicionit thanë se në javën e parë të ofensivës zbuluan dy fabrika të ISIS që prodhonin bomba dhe shpërthyen në distancë më shumë se 400 mjete eksplozive të improvizuara. Një prej komandantëve kurdë brigadier gjeneral Mzuri tha se kishte humbur më shumë trupa nga këto pajisje shpërthyese se sa në fushën e betejës.

Për të ilustruar situatën, ai tha se në qytezat e çliruara, njerëzit që kthehen apo ushtarët kanë frikë të hapin qoftë edhe një frigorifer, pasi brenda mund të gjendet një bombë. Veç taktikës së mirënjohur të djegies së puseve të naftës për të penguar operacionet ajrore të koalicionit përmes tymit të dendur, IS ka sjellë një risi në këtë betejë. Ndërsa tërhiqej nga zona e Qarajës, militantët islamikë hodhën në erë depozitat e sulfurit dhe impiantet e përpunimit të këtij kimikati në zonë, transmeton tch.

Zjarret që digjen prej ditësh kanë krijuar sasi kolosale tymi toksik dhe qindra njerëz kanë kërkuar ndihmë mjekësore si pasojë. Operacionet ushtarake në zonë janë ndërlikuar ndjeshëm si pasojë e këtij zhvillimi, por dihej që beteja kundër IS nuk do të ishte aspak e lehtë.

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Mobilizimi ushtarak, Rusia thotë se 10 mijë persona janë paraqitur vullnetarë për të luftuar në Ukrainë

Ushtria ruse tha më 22 shtator se të paktën 10.000 persona kanë dalë vullnetarë...

Tërmet i fuqishëm në Itali, kjo është magnituda

Një tërmet me magnitudë 4.4 ballë me thellësi 10 kilometra është regjistruar pak më...

Çfarë do të thotë mobilizimi ushtarak i Rusisë, a po kërcënon Putin me luftë bërthamore?

Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar një mobilizim të pjesshëm për të përforcuar trupat...