Beteja për bukën: Rusët djegin arat me grurë, ushtarët ukrainas fikin flakët

PUBLIKUAR

Bota kërcënohet nga një krizë ushqimore, ndërkohë që beteja për grurin ka nisur që me fillimin e luftës në Ukrainë.

Në këtë skenar të tensionuar, Kievi akuzoi Rusinë për bombardimin e hambarëve të Ukrainës. Në të njëjtën kohë, Kievi po i bie një kambanë dramatike për shkak të një “bllokimi” të porteve nga Rusia.

Në të gjithë këtë situatë, pamjet tregojnë ushtarët ukrainas duke spërkatur të korrat e grurit me ujë në një përpjekje për të shpëtuar të korrat e grurit, pasi kanë marrë flakë për shkak të bombardimeve ruse.

Ukraina, e njohur gjithashtu si hambari i Evropës, ka disa nga tokat më pjellore të kontinentit  dhe furnizon me ushqim pjesën më të madhe të Lindjes së Mesme dhe Afrikës./abcnews.al

LAJME TË TJERA

Interi konfirmon lëndimin e Mkhitaryan

Interi ka konfirmuar zyrtarisht që Henrik Mkhitaryan është për momentin i lënduar dhe ka...

Norwich arrin fitoren e parë në Championship, barazon Burnley i Muricit

Norwich City ka arritur që ta fitojë ndeshjen e parë në Championship, duke e...

Policia jep detaje për aksidentin që shkaktoi kolona të gjata në rrugën Prishtinë-Podujevë

Policia e Kosovës ka dhënë detaje për aksident që ndodhi në fshatin Besi në...

Policia do të fillojë të kontrollojë kolonat e dasmave për armë

Për shkak të përdorimit të madh të armëve të zjarrit në ahengje familjare, Policia...

SHIKO MË SHUMË

Ukraina thotë se nga shtatori mund të eksportojnë 3 milionë tonë drithëra

Ukraina mund të eksportojë 3 milion tonë drithëra nga portet e saj në shtator...

Kinë-Tajvan: Çfarë mësuam nga stërvitjet e Pekinit rreth ishullit

Vizita e politikanes amerikane Nancy Pelosi ka shkaktuar tensione të reja midis Tajvanit të...

Forcat ukrainase akuzohen se po i rrezikojnë civilët, Kuleba reagon i zemëruar

Organizata Amnesty International akuzoi forcat e ushtrisë ukrainase se janë duke vendosur në rrezik...