BE ndan edhe 500 milionë euro shtesë si ndihmë ushtarake për Ukrainën

PUBLIKUAR

Shefi i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka thënë se blloku evropian do të ndajë 500 milionë euro shtesë si ndihmë ushtarake për Ukrainën.

Duke folur para gazetarëve, në nisje të takimit të ministrave të shtatë vendeve më të industrializuara (G7), Borrell ka thënë nga Gjermania se mbështetja ushtarake do të përfshijë tanke dhe artileri.

Sipas tij, ndihma e BE-së për Ukrainën, duke përfshirë edhe këtë të fundit, shkon në rreth 2 miliardë euro.

“Një shtysë e re për mbështetjen ushtarake. Do të ketë më shumë presion ndaj Rusisë përmes sanksioneve ekonomike dhe vazhdim të izolimit ndërkombëtar dhe luftim të keqinformimit”, ka thënë ai.

Ai ka thënë po ashtu se beson që mund të arrihet marrëveshje për vënien e embargos në naftën ruse.

“Jam i sigurt se do të kemi marrëveshje. Neve na duhet ajo dhe do ta kemi atë. Ne duhet të heqim dorë nga varësia prej naftës ruse”, ka thënë ai.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka urdhëruar më 24 shkurt, atë që e quan “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur me sanksione të ashpra ndaj Rusisë, duke shënjestruar ekonominë e shtetit dhe oligarkët rusë./rel

LAJME TË TJERA

Dafina “mendon shumë”

Këngëtarja Dafina Zeqiri është shfaqur sonte në  Instagram me disa fotografi, por ajo që...

Afërdita Dreshaj shfaq linjat trupore nga fitnesi

Modelja dhe këngëtarja, Afërdita Dreshaj ka disa kohë që nuk është aktive me ndonjë...

Inspektorëve serbë iu ndalen 40 për qind e pagave

Komisioni disiplinor ka marrë masa ndaj inspektorëve të cilët nuk kishin kryer përgjegjësitë e...

Specialja me hetime sekrete për rrjedhjen e dokumenteve të tyre

Dhomat e Specializuara i kanë shpallur fajtor ish-udhëheqësit e OVL e UÇK-së, Hysni Gucatin...

SHIKO MË SHUMË

Scholz: Pranimi i shpejtë i Ukrainës në BE do të ishte i padrejtë për Ballkanin

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se përpjekjet e Ukrainës për t’u anëtarësuar në Bashkimin...

Inteligjenca britanike: Moska po përdor mijëra çeçenë për të kompensuar humbjet ruse

Ushtria ruse po përdor gjithnjë e më shumë milicët çeçenë në Ukrainë. Inteligjenca ushtarake britanike...

Media gjermane: Pas krizës në Ukrainë, Ballkani tërhiqet nga Putini

Serbia dhe Bullgaria janë tradicionalisht të afërt me Rusinë, megjithatë kjo po ndryshon pas...