Aston Martin Bulldog duket futuristik pavarësisht se 43 vite më parë u prodhua

PUBLIKUAR

Po të mos ishte DeLorean DMC-12, Marty McFly dhe Emmet Brown sigurisht do të vozisnin veturën Aston Martin Bulldog në filmat “Back to the Future”.

Ekspozita e përvitshme Concorso d’Eleganza Villa d’Este, gjithmonë ofron vetura të bukura klasike dhe moderne – por Aston Martin Bulldog tejkalon çdo kufi, transmeton Telegrafi.

I prodhuar 43 vite më parë, por që ka një koncept pothuajse aktual. E pasi që është restauruar plotësisht, kjo veturë unike ka shkëlqyer në ngjarjen e sivjetme.

Dyert masive tërheqin më së shumti vëmendjen, ndërsa vetura mori çmimin Coppa d’Oro.

Bulldog është restauruar nga kompania britanike Classic Motor Cars, kurse i përket koleksionuesit Philip Sarofim.

U prodhua në vitin 1979, dhe e vë në lëvizje motori 5.3 litërsh V8 që prodhon 600 kuaj-fuqi.

Asokohe ishte një prej veturave më të shpejta serike në botë. /Telegrafi

LAJME TË TJERA

AGK dënon sulmin ndaj dy gazetarëve në Veri, kërkon siguri

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), ka dënuar sulmin ndaj gazetarëve të Kallxo.com, në...

Messi nuk është duke e marrë në konsiderim kthimin në Barcelonë

Muajve të fundit ka pasur shumë thashetheme që argjentinasi dëshiron të kthehet në Kataloni,...

Gjashtë arsye se përse njerëzit inteligjentë nuk mund të jenë të lumtur

Personat me një nivel të lartë të inteligjencës mund të jenë më të suksesshëm...

Persona të maskuar sulmojnë dy gazetarë në Veri

Dy gazetarë kosovarë janë sulmuar në Veri, nga persona të maskuar. Sipas raportimit të kolegëve...

SHIKO MË SHUMË

U kritikua për linjat, dizajneri i BMW-së tregon arsyet e pamjes kontroverse të modelit XM

Domagoj Dukec pranon se është marrë vendimi, që qëllimisht të rritet dizajni i dritave...

Corvette do të bëhet markë e ndarë në vitin 2025 – do të ketë modele të shumta

Pasi Chevrolet e lansoi Corvette C8 me motorin e vendosur në mes të veturës,...

Lightyear bën histori, fillon prodhimin e automjetit të saj të parë me energji diellore Lightyear 0

Lightyear, kompania holandeze e teknologjisë së lartë që po zhvillon makinën e parë diellore-elektrike...