A është më mirë të meditoni në mëngjes apo në mbrëmje?

PUBLIKUAR

Qe si mund ta përmirësoni jetën tuaj

Fillestarët në përgjithësi thonë se ndiejnë menjëherë energji të shtuar, qetësi dhe mendje më të kthjellët – madje pas javës së parë.

Gjatë ditës takojmë shumë njerëz dhe dihet që njerëzit bartin energjitë e tyre. Dhe instinktivisht ne gjithashtu thithim fjalët dhe sjelljen e tyre. Por deri në mëngjes, e gjithë kjo më së shumti zhduket nga kujtesa jonë, sepse gjatë gjumit fshihen pengesat nga bota e jashtme.

Mirëpo, pos që përgatitemi fizikisht për ditën në atë mënyrë që lajmë dhëmbët dhe veshim rrobat, rregullojmë krevatin dhe ushqejmë trupin, është me rëndësi se çfarë do të fusim “brenda” dhe “pastrojmë shpirtin tonë”, në mënyrë që mendërisht të jemi të gatshëm të fillojmë ditën, transmeton Telegrafi.

Meditimi në mëngjes dhe në mbrëmje mund të jetë po aq efektiv, por në mbrëmje meditimi mund të bëhet i “vështirë”, sepse gjatë ditës kemi kaluar 8 deri në 10 orë ose më shumë në rrëmujën e botës.

Si një rutinë mbrëmjeje, ekspertët e fushës së “life coaching” këshillojnë të shkruajnë ditarin e falënderimeve. Për këto arsye, meditimi në mëngjes është më i mirë. Ndani 10-15 minuta për veten tuaj, për paqen pas zgjimit dhe mos e shikoni telefonin akoma. Do të ishte më mirë nëse nuk e shikoni orën dhe do t’i jepni trupit tuaj kohë dhe hapësirë për të bërë meditimin tuaj të mëngjesit në paqe, dhe kështu “përfundoni” mendjen tuaj në një sekuencë paqësore mendimesh dhe veprimesh gjatë ditës.

Reklama

Nëse praktikoni ta nisni ditën kështu, do të shihni se në botën tuaj mund të ndodhin ndryshime fantastike. Në ditët e sotme, ka shumë meditime të drejtuara falas në internet, zgjidhni zërin dhe muzikën që ju përshtatet më shumë.

Herët në mëngjes nuk ka zhurmë, nuk ka turma dhe zhurmë të panevojshme. Nuk ka asnjë person që nuk është i përshtatshëm për meditim dhe që nuk do të përfitonte prej tij.

Dalai Lama ende mediton dhe konsiderohet si një nga njerëzit më të mençur në planet.

Lajm i mirë për fillestarët, ose njerëzit që kanë frikë nga dështimi: edhe një meditim “i dështuar” është i suksesshëm! Nëse keni shumë gjëra në mendje, gjëja më e rëndësishme është që në fund të arrini të harroni gjithçka dhe të relaksoni mendjen, të paktën për disa minuta.

Edhe shkencëtarët, duke hulumtuar efektet e meditimit, kanë konfirmuar se ai ka një ndikim të rëndësishëm në biologjinë dhe psikologjinë tonë. Përfitimet e meditimit të rregullt mund të ulin nivelin e stresit dhe ankthit, të rrisin energjinë, të mprehin mendjen dhe aftësitë për zgjidhjen e problemeve, të ulin kolesterolin, të ulin dhimbjet e kokës… /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

Melisa Lleshi: Dua ta adoptojë një fëmijë, ndoshta vitin tjetër

Melisa Lleshi është banorja më e re e Big Brother VIP Kosova. Reklama Ajo i është...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Uzuni fantastik, shënon dy gola për Granadan

Granada ka shënuar fitore ndaj Andorras në kuadër të La Liga 2. Futbollisti shqitar, Myrto...

SHIKO MË SHUMË

A bën të hani vezë nëse keni kolesterol të lartë?

Prej vitesh, ekspertët kanë theksuar se ngrënia e një veze rekomandohet për të gjithë...

Sa kohë duhet për të humbur peshë dhe sa kilogramë mund të biem për një kohë të caktuar?

Gjëja e parë që duhet të bëni kur doni të humbni peshë, është të...

Përzieni mjaltin, limonin dhe kanellën për t’i humbur disa kilogramë brenda jave

Është fakt i njohur se mënyra më efikase për të humbur peshë është kombinimi...