Xhihadistët përparojnë në veri të Sirisë, së paku 52 të vrarë

PUBLIKUAR

68413200-68422200

Të paktën 52 persona janë vrarë sot gjatë luftimeve në Siri, në të cilat xhihadistët, pjesëtarë të ISIS okupuan një sërë fshatrash në veri të Sirisë, njoftoi Opservatori për të drejtat e njeriut i Sirisë, me seli në Londër.

Xhihadistët kanë marrë 8 fshatra ndërmjet qytetit hale dhe kufirit turk, të trimëruar nga sukseset në Irakun fqinj, shton Opservatori.

Pjesëtarët e ISIS gjatë luftimeve vranë 40 pjesëtarë të grupeve rivale rebele dhe zunë rob edhe së paku 50 të tjerë, si hakmarrje ndaj humbjes së 12 luftëtarëve të saj.

Si transmeton agjencia franceze e lajmeve AFP, ISIS tash mban nën kontroll pjesët më të mëdha të provincave Raka dhe Deir Ezor në luginën e lumit Eufrat.

Sipas Opservatorit sirian, marrja e këtyre fshatrave paraqet potez strategjik që do ti hapë rrugën për përparim të mëtejshëm drejt qyteteve Marea dhe Azaz/Lajmi.net/.

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...