Vdes një 73 vjeçar nga Covid-19 në 24 orët fundit në Lipjan

 Vdes një 73 vjeçar nga Covid-19 në 24 orët fundit në Lipjan

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka publikuar bilancin ditor të viktimave dhe rasteve me koronavirus.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë regjistruar edhe 637 raste të reja me koronavirus, përderisa 13 persona të cilët ishin të prekur me COVID-19 kanë ndërruar jetë.

Po ashtu IKSHPK-ja ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë shëruar edhe 104 persona.

Njoftimi i plotë i IKSHPK-së, pa ndërhyrje:

1712 TESTIME, 104 TË SHËRUAR DHE 637 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.712 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 637 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 13 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Ferizaj 3 raste (81, 74 dhe 70 vjeç), Prizren 2 raste (71 dhe 65 vjeç), Fushë Kosovë 1 rast (54 vjeç), Gjakovë 1 rast (81 vjeç), Istog 1 rast (65 vjeç), Lipjan 1 rast (73 vjeç), Pejë 1 rast (46 vjeç), Prishtinë 1 rast (65 vjeç), Suharekë 1 rast (85 vjeç) dhe Vushtrri 1 rast (70 vjeç).

LipjaniNews.com