Tchouameni dhe Rudiger i kanë dhënë muskujt të mirë Real Madridit

PUBLIKUAR

Los Blancos janë të prirë që ta kombinojnë talentin, forcën dhe shpejtësinë

Me përjashtim të disa lojgarëve që duhet të largohen dhe një sulmues që do të ishte zëvendësues i Karim Benzemës, skuadra e Real Madridit për sezonin 2022-23 tashmë është kompletuar.

Me ardhjen e Aurelien Tchouameni dhe Antonio Rudiger, është e qartë tashmë se cilat do të jenë planet e Carlo Ancelottit për sezonin e ri

Ardhja e këtyre dy lojtarëve të mëdhenj ka shtuar fuqi fizike që Fede Valverde, Eduardo Camavinga, Vinicius Junior, Ferland Mendy, Eder Militao dhe David Alaba e kanë, duke e bërë Real Madridin një skuadër të fortë fizikisht.

Do të ishte gabim të thuash së cilësia më e fortë është kur keni skuadër fizike. Real Madridi ka sjellë lojtarë të jashtëzakonshëm, por nuk mund të mohohet që ata kanë edhe aftësi dhe janë të shpejt në këmbë e që këta nuk janë faktorët kryesor që kontribuojnë në futbollin sot.

Për shkak të gjatësisë dhe aftësisë së tij për të mbuluar mesfushën, Camavinga është mesfushori më i kompletuar i qendrës së mesfushës, ai po ashtu di të shënojë gola.

E njëjta gjë mund të thuhet për Alaban, gjithanshmëria e të cilit bën që ai të luajë si mbrojtës qendre, krahu apo si mesfushorë qendrorë dhe edhe ai është i gjatë dhe i shpejt.

Vinicius, shembulli më i mirë

Pa asnjë dyshim, Vinicius është shembulli më i mirë fizik që lidhet me talentin. Puna e tij gjatë çdo ndeshje është e paimagjinueshme, e ku braziliani talentit të tij ia shton edhe vrapimit me kilometra në sulm e mbrojtje derisa arrin t’i ikë mbrojtësve kundërshtar.

Nën Ancelottin, Valverde ka treguar se ai është i mirë në pozitën e tij. Ai ka vazhduar kontributin më energjinë e tij duke ndihmuar Casemiron në zonën e tij dhe zonat ku ka më pak fizik ku është Toni Kroos dhe Luka Modric, sidomos në rastet kur braziliani nuk është në lojë.

Tchouameni dhe Rudiger

Arritja e Tchouameni tregon trendin e fundit të Real Madridit. Pra, këtu kemi një tjetër muskul në mesfushë.

Ai është një futbollist modern, i gjatë 1.87 i gjatë, por ai ndryshon nga Casemiro në atë që ka më shumë shkathtësi, forcë dhe qëndrueshmëri. Ai mund të shënoi gola, të ndërpresë sulmet e kundërshtarit dhe të bëjë pasime.

Mbrojtja e Los Blancos tani është solide. Ferland Mendy është një shembyll, i cili fitoi vendin e stratuesit para Marcelos dhe ka treguar çfarë mund të bëjë.

Arritja e një mesfushori të qendrës si Rudiger, i cili ka qenë lojtari më i shpejt në Premier Ligë, sipas një studimi tregon që mbrojtja e këtij ekipi është kompletuar. Rudiger po ashtu shton më shumë karakter dhe imponim, për të cilat gjëra njihet ai. /GazetaExpress/

LAJME TË TJERA

Rreth 43 mijë qytetarë janë larguar nga Kosova në 2021, kjo është komuna më e prekur

Emigrimi i qytetarëve për në shtetet perëndimore, vit pas viti po vazhdon të rritet....

Gjendet i vdekur një 42-vjeçar në Istog

Një 42-vjeçar është gjetur pa shenja jete në fshatin Dobrushë të Istogut. Lajmin për...

Rritja alarmante e rasteve me Covid-19, Instituti del me një apel për qytetarët

Pas rritjes alarmante të rasteve me Covid-19 në Kosovë, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

MASHTI distancohet nga përzgjedhja e anëtarëve të Këshillit Drejtues të UP-së

Ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arbërie Nagavci, ka deklaruar se ministria që drejton...

SHIKO MË SHUMË

Mbappe bëhet shkak i largimit të Neymarit nga PSG-ja?

Nuk ka paqe në shtëpinë e Paris Saint-Germainit. Pas vazhdimit të kontratës së Kylian Mbappes...

Marrëveshja afër finalizimit, Jovic drejt klubit italian

Fiorentina raportohet se është afër kompletimit të huazimit të Luka Jovicit. Sipas ekspertit të transferimeve,...

Yjet pa kontrata që mund t’i marrin klubet “gratis”

Brenda pak ditësh, shumë futbollistë në Evropë do ta marrin statusin e “lojtarit të...