Syla: Me ngu Kurtin e Xenin, sonte ish dashtë me ardhë me anti-plumb në studio

PUBLIKUAR

Analisti dhe gazetari Valon Syla nuk i ka vlerësuar serioze paralajmërimet e kryeministrit Albin Kurti, për një luftë të mundshme mes Kosovës dhe Serbisë.

Ai, duke iu përgjigjur deklaratave të analistit tjetër përballë tij, Shkëlzen Gashi, i cili foli për mundësi lufte, ka thënë se po ta dëgjonte Kurtin e Gashin, ai do të duhej të vinte i veshur me anti-plumb në studio.

“Tu e ngu Xenin e Albin Kurtin, ne sonte ish dashtë me ardhë me anti-plumb se KFOR-i këtu janë hajgare e fjalët e kryeminsitrit janë kinse shumë të rëndësishme për një luftë këtu kur hiç më pak se 23 vjet 100 shtete të botës e kanë bombarduar Serbinë”, ka deklaruar ai në emisionin Pressing.

Sipas Sylës, lufta mund të jetë dëshirë e qeverisë Kurti, por jo mundësi reale.

“Ky është një skenar total imagjinar që krijon panik dhe shpërqendrim nga problemet reale me të cilat po përballet Qeveria e Kosovës”, ka thënë ai.

Syla ka thënë se Kurti nuk flet për pagat e mësuesve, të cilët po grevojnë për paga më të larta, por për luftë.

“Albini po thotë vishni anti-plumbat, se edhe që është KFOR-i këtu, do të na sulmojnë. Ai nuk flet për rrogat e mësuesve, por për luftë”, ka shtuar Syla.

Në Pressing është duke u diskutuar për dokumentin kornizë për dialogun Kosovë-Serbi, që u publikua ditë më parë nga “Albanian Post”. /GazetaExpress

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...