Seanca konstituive, pritet ndërhyrja e Jahjagës

PUBLIKUAR

440Fjalimi_ne_Kuvend
Mospajtimet mes subjekteve politike, dhe insistimi i dy blloqeve si PDK-së, por edhe koalicionit LDK, AAK e NISMA se atyre u takon kryeparlamentari, do të sjellë një situatë ku presidentja e vendit Atifete Jahjaga duhet të ndërhyj në bazë të kompetencave kushtetuese.

Një analizë/dokument që flet për rolin e Jahjagës në këtë situatë, po qarkullon nëpër misionet diplomatike të akredituara në Prishtinë.

Radio Dukagjini e ka parë dokumentin në fjalë, ndërsa aty parashihet ndërhyrje a presidentes për ta ruajtur stabilitetin e vendit pas polemikave rreth seancës konstituive.

“Presidenti, në këtë rast Atifete Jahjaga, ndër të tjera, ka obligim kushtetues që ta bëjë gjithçka në fuqinë e saj që ta ruajë unitetin e popullit si dhe të garantojë funksionimin e institucioneve të shtetit. Këto dy përgjegjësi janë të precizuara me nenin 83 që thotë: ‘Presidenti është kreu i shtetit dhe përfaqëson unitetin e popullit të Republikë së Kosovës’ dhe me nenin 84.2 që thotë se Presidenti ‘garanton funksionimin kushtetues të institucioneve të përcaktuara me këtë Kushtetutë’”, thuhet ndër të tjera në analizë.

Aty parashihet qartë edhe mundësia e eskalimit të situatës të enjten në Kuvend që mund të qoj edhe deri në konfrontim fizik mes deputetëve.

Këtë madje e ka paralajmëruar edhe deputeti i zgjedhur nga LDK-ja, Arben Gashi.

“Nëse dy palët pretendojnë të ulen me një vend, normalisht që do të ketë fërkime”, ka thënë Gashi.

Analiza është marr konkretisht me këtë çështje derisa konfirmon se konfrontimi fizik mes deputetëve mund të ndodhë.

“Mospajtimet aktuale rreth rendit të ulëseve gjatë seancës konstituive, që e bartin potencialin serioz që të eskalojnë në një konflikt fizik, paraqesin kërcënim serioz dhe potencial për cenuar unitetin e popullit të Kosovës si dhe kërcënim për funksionimin e institucioneve. Kjo, po ashtu, do të shënonte një precedent të keq, një rrënim të imazhit të Kosovës dhe rrezikim të perspektivës evropiane të Kosovës”, vlerësohet në letër.

Aty po ashtu rekomandohet se si mund të tejkalohet kjo situatë.

“Mospajtimet rreth interpretimit të Kushtetutës dhe rregullores së punës rreth procedurave të aplikueshme në seancën konstituive do të mund të tejkaloheshin nëse çështja referohet në Gjykatën Kushtetuese, pasi që, deri në vendimin e Gjykatës, do të shtyhej mbajtja e seancës konstituive. Në këtë situatë është obligim kushtetues i Presidentit që, në emër të ruajtjes së unitetit të popullit, stabilitetit institucional, garantimit të kushtetutshmërisë dhe ruajtjes së imazhit të Kosovës, që çështjen e Kryeparlamentarit ta referojë në Gjykatën Kushtetuese”, thuhet në fund të dokumentit.

Ndërkohë, nga presidenca kanë bërë të ditur se e para e shtetit do të ndjek të gjitha veprimet kushtetuese në secilin situatë politike.

“Presidentja Jahjaga, në përputhje me kompetencat e saj kushtetuese, do të veprojë në pajtim me ligjin dhe Kushtetutën, duke garantuar funksionimin demokratik të institucioneve dhe siguruar unitetin e popullit”, ka thënë këshilltari i lartë i presidentes, Arbër Vllahiu. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

Njoftim nga KEDS-i për punimet në rrjet

Njoftim nga KEDS-i për punimet në rrjet 24.09.2022 Punime të domosdoshme për siguri të sistemit Prishtinë 1. TS 220/35/10...

Krasniqi ju bën thirrje kryetarëve të komunave: Bëjuni presion operatorëve të përfundojnë projektet

Ministri i Administrimit dhe Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi ka folur për dinamikën e implementimit...