SBAShK: Mund të ketë nga mësimdhënësit grevë të “heshtur” për shkak të pagës (VIDEO)

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Gjobë ndaj shoferit që drejtoi automjetin pa regjistrim që nga viti 2020

Policia në Ferizaj ka ndaluar shoferin me iniciale B.S., i moshës 44-vjeçare në fshatin...

Tuna pas rasteve të fundit në Kosovë: Gjysma dhunues e vrasës, gjysma thashethemexhi

Këngëtarja e njohur, Altuna Sejdiu-Tuna, ka bërë një reagim në mediat sociale. Përmes një storie...

Kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj tha se mund të ketë grevë të heshtur nga mësimdhënësit për shkak të pakënaqësive lidhur me pagat.

Në një lidhje direkte në emisionin Kiks Kosova në Klan Kosova, Jasharaj tha se ankesa nga mësimdhënësit ka gjatë gjithë kohës.

Ai thotë se pakënaqësia filloi edhe kur u miratua Ligji i pagave, ku kërkesa ishte që vlera e koeficientit të bëhej 110, duke pasur parasysh edhe rritjen e çmimeve.

Sipas kreut të këtij institucioni, me kalimin e kohës do ndodh pa dëshirën tyre një grevë e heshtur nga mësimdhënësit.

Jasharaj shtoi që ministri i Financave, Hekuran Murati kishte paralajmëruar që më 2024, koeficienti do bëhet 110, por se kjo ende nuk është realizuar.

Kryetari i SBAShK tha që është një numër i madh i mësimdhënësve që po tentojnë të largohen nga pozitat e tyre duke i lënë ato të zbrazëta, e poashtu ka shumë të tillë që po kërkojnë pushim pa pagesë.

Ai shton që nuk ka arritur të takojë as Ministren e Arsimit, Arbërie Nagavci, e as Ministrin e Financave, Hekuran Murati për të diskutuar për këtë çështje. /Klankosova.tv

SHIKO MË SHUMË

Gjobë ndaj shoferit që drejtoi automjetin pa regjistrim që nga viti 2020

Policia në Ferizaj ka ndaluar shoferin me iniciale B.S., i moshës 44-vjeçare në fshatin...

Moti sot: Me rrebeshe shiu dhe shkarkime rrufesh

Të enjten mbi Kosovë parashihet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale...

MPB: Serbia ka ndaluar 10 pjesëtarë të Policisë së Kosovës, pesë prej tyre i ka liruar

Ministria e Punëve të Brendshme të Kosovës, ka njoftuar se 10 pjesëtarë të Policisë...