Rezultatet e Testit të Maturës më 7 korrik

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Viktima e aksidentit në Lipjan është një 71-vjeçar

Një person e ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur...

Po bënin gara në rrugën Lipjan-Veternik, gjobiten shoferët

Njësia për Kontroll të Autostradave në kuadër të planit “Parandalimi i garave ilegale të...

z_9385

Rezultatet e Testit të Maturës pritet të publikohen më 7 korrik. Ndërsa, vetëm ata nxënës që kanë të paktën 100 pyetje të sakta (pjesa e parë 100 pyetje + pjesa e dytë 100 pyetje) do të mund të marrin diplomën se e kanë kryer shkollën e mesme dhe mund të konkurrojnë për t’u pranuar nëpër fakultetet të ndryshme.

Testi Kombëtar i Maturës është organizuar në dy pjesë. Pjesa e parë është përcjell me shumë kopjime dhe përdorim të telefonave, ndërsa, sot Testi kombëtar ka kaluar pothuajse me probleme shumë të vogla.

Janë raportuar vetëm disa probleme të vogla dhe një rast kur një nxënës në Podujevë ka tentuar ta shpërndajë pjesë të testit përmes rrjeteve sociale. Policia ka njoftuar se është duke u marrë me këtë rast.

Ndërkohë, është paralajmëruar se të hënën do të publikohen emrat e më shumë se 1000 maturantëve, të cilët janë zënë duke nxjerrë nëpër rrjete sociale pjesë të testit të maturës.

Megjithëkëtë, në pjesën e dytë të Testit Kombëtar të Maturës janë shtuar masat sanksionuese ndaj nxënësve që tentojnë të kopjojnë dhe që përdorin telefona mobil.

Sipas vendimit të ri të Ministrisë së Arsimit, secili nxënës që kapet duke përdorë telefonin në kohën e provimit të maturës do t’i ndalohet të hyjë në testin e maturës prej tri deri në pesë vjet.

Po ashtu, kësaj radhe Ministria ka angazhuar kompani sigurimesh për t’i zëvendësuar profesorët e shkollave të mesme, të cilët në shumicën e rasteve kanë prishur testet e maturës, duke iu treguar përgjigjen nxënësve. Në pjesën e dytë, testi është administruar vetëm nga punëtorët e sigurimit dhe profesorët e Universitetit të Prishtinës, të cilët kanë qenë udhëheqës të qendrave të testimit.
Zyrtarët e Ministrisë së Arsimit kanë thënë se ky është Testi Kombëtar i Maturës më i mirë i organizuar ndonjëherë në Kosovë.

SHIKO MË SHUMË

ASK: Deri më tani në Kosovë janë regjistruar 530 mijë banorë

Agjencia e Statistikave të Kosovës po mban konferencën e radhës lidhur me ecurinë e...

Moti sot kryesisht me diell, temperaturat deri 15 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se kjo javë do të jetë me kushte...

Sveçla: Lista Serbe e udhëzuar nga Beogradi bojkotoi e sabotoi zgjedhjet në katër komunat veriore

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla është shprehur se Lista Serbe e udhëzuar...