Reagon Murat Murati, ish-Kryetar i Këshillit Qendror të Veprimit Rinor të Republikës së Kosovës

PUBLIKUAR

dasdasd

Murat Murati, ish-Kryetar i Këshillit Qendror të Veprimit Rinor të Repbulikës së Kosovës, për Portalin LipjaniNews rrëfeu pakënaqësitë e tij në idhje me Kofnferencën “Siguria e të rinjëve”.

“Ku mbet zëri i rinisë?, Ku jeni o Trima?! Sot në mdia e pashë konferencën “Siguria e të rinjëve”, ku u tha që janë bashkuar të rinjë nga Kosova dhe nga Shtetet Ballkanike. Për këtë konferencë, kemi fituar mbështetje nga OSBE Misioni në Kosovë, në kohën kur isha kryetari i Këshillit Qëndror të Veprimit Rinor të Republikës së Kosovës e kam iduar këtë konferencë, por nuk arrita ta organizoj, ngase presionet e kësaj qeverie në largim ishin më përfide të mundshme, përmes marionetave të tyre që tashmë janë heshtur” tha z.Murati

Ai tha se Drejtori i Departamentit të Rinisë me kolegët e tij, si kurrë më parë, në këtë koferencë, pa pengesa, mundohet “me ju shit men” të rinjëve Ballkanik që kinse DIR po bën shumë për rininë e Kosovës.

“Nuk pash dikë në ballë të tavolinës nga përfaqësuesit e rinisë, Këshillave Rinore, madje as minoritetet (kullerat) e tyre që i përdorin kur ju nevojiten për interesa të PDK-së, e tash i kanë gjujtur si mallin  për një përdorim”, shprehet i inatosur Murati.

Murati ka adresuar disa pytje KVRL-ve, siq i quan ai (minoriteta të PDK-së).

“Ata përfaqësues të KVRL-ve (minoriteta të PDK-së) që kohë më parë kërkuan dorëheqjen time, ju rikujtoj që ka rrjedh dy muaj që unë nuk jam kryetar në KQVR, dua t’ju parashtorj këto pytje:

-A ju thirri nej kush në këtë konferencë?

-Pse jeni kaq heshtur, a mos ju ka lodh shumë juve “apolitikëve”?

-A dini që në emër të rinisë së Kosovës, u prezantua njeriu i politikës e qeverisë, njeriu që ka mbi 40 vjet (do duhej me qenë i ri/e re, dhe të jetë nga shoqëri civile)?!

-Ku jeni more qe dy muj (nga koha kur unë u dorëheqa dhe kalova në LDK), zëri juaj e as aktiviteti juaj për të rinjët e Kosovës nuk u pa?”

Në fund murati ju ka rikujtu se është me LDK-në, dhe vazhdon të jet LDK.

“Krejt në fund po u’a rikujtoj, që unë jam me LDK, punova për LDK-në kam shumë energji për me vazhdu me punu për LDK-në, po edhe ju jeni me PDK-në por keni punu tinëz, dhe siduket ju ka lodh e ju ka qit përtoke, e nuk po ju nihet zani kërkun”, thot Murati.

LipjaniNews/

 

 

LAJME TË TJERA

Interi konfirmon lëndimin e Mkhitaryan

Interi ka konfirmuar zyrtarisht që Henrik Mkhitaryan është për momentin i lënduar dhe ka...

Norwich arrin fitoren e parë në Championship, barazon Burnley i Muricit

Norwich City ka arritur që ta fitojë ndeshjen e parë në Championship, duke e...

Policia jep detaje për aksidentin që shkaktoi kolona të gjata në rrugën Prishtinë-Podujevë

Policia e Kosovës ka dhënë detaje për aksident që ndodhi në fshatin Besi në...

Policia do të fillojë të kontrollojë kolonat e dasmave për armë

Për shkak të përdorimit të madh të armëve të zjarrit në ahengje familjare, Policia...

SHIKO MË SHUMË

Konfiskohet një armë zjarri në Gadime

Policia Kosovës ka njoftuar se nga i dyshuari mashkull kosovar është konfiskuar një armë...

Vidhet një veturë në Lipjan

Sipas raportit nga Policia Kosovës është bërë e ditur se viktima mashkull kosovar ka...

Arrestohet një person në Magure

Nga raporti 24 orësh Policia Kosovës ka bërë të ditur se në bazë të...