Petkoviq me akuza: Kosova nuk do dialog, por konflikt

PUBLIKUAR

Drejtori i të ashtuquajturëz Zyre për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, ka thënë se Kosova nuk është e interesuar për dialog por dëshiron vetëm konflikte.

Këtë deklaratë, Petkoviq e bëri në një takim me zëvendëskryetarin të Departamentit për Ballkanin Perëndimor në Ministrinë e jashtme të Gjermanisë, Jergens Frederik.

“Është e qartë se autoritetet e Institucioneve të Përkohshme në Prishtinë nuk duan dialog, por duan konflikte. Që nga fillimi i procesit të normalizimit të marrëdhënieve, Beogradi ka qenë i përkushtuar për dialogun si mjetin e vetëm për zgjidhjen paqësore të të gjitha çështjeve të hapura, por Prishtina me këmbëngulje po përpiqet të ndezë një fuçi baruti dhe të shkaktojë kriza dhe konflikte, prandaj po bën lëvizje që paraprakisht e di se mund të kenë pasoja katastrofike për paqen dhe stabilitetin në të gjithë rajonin. Prandaj shpresoj se dialogu i ardhshëm do të merret shumë seriozisht nga Prishtina si hapësirë ​​për zgjidhje diplomatike të problemeve në terren, e jo si terren trajnimi për shantazhe dhe goditje me armë”, tha Petkoviq, njofton e ashtuquajtura Zyre për Kosovë në Qeverinë e Serbisë.

Ai e ka akuzuar Kosovën se po e politizon çështjen e të pagjeturve.

Petkoviq gjatë takimit Petkoviq e ka përmendur edhe Asociacionin, duke thënë se fakti se Kosova nuk dëshiron ta themelojë Asociacionin tregon se nuk interesohet për të drejtat e serbëve.

LAJME TË TJERA

Raporton në polici dhunën e bashkëshortit, i dyshuari në arrati

Një grua në Gjakovë ka informuar policinë se të mërkurën është sulmuar fizikisht nga...

Dy të arrestuar në Prizren, dyshohet se katër vite më parë kanë bërë shpërlarje të parave

Dy persona janë arrestuar në Prizren nën dyshimin se kanë kryer veprën penale “shpërlarje...

Luana Vjollca mahnit me paraqitjen nga Java e Modës në Milano

Bukuroshja e njohur shqiptare, Luana Vjollca, ka qenë e pranishme edhe këtë vit në...

Moti sot me diell dhe vranësira të shpërndara

Sot do të kemi mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës...

SHIKO MË SHUMË

Raporton në polici dhunën e bashkëshortit, i dyshuari në arrati

Një grua në Gjakovë ka informuar policinë se të mërkurën është sulmuar fizikisht nga...

Dy të arrestuar në Prizren, dyshohet se katër vite më parë kanë bërë shpërlarje të parave

Dy persona janë arrestuar në Prizren nën dyshimin se kanë kryer veprën penale “shpërlarje...

Moti sot me diell dhe vranësira të shpërndara

Sot do të kemi mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës...