Petkoviq i reagon Sveçlës: Policia e Kosovës në Veri duhet të operojë nën urdhërat e Drejtorisë së Veriut

PUBLIKUAR

Petar Petkoviq, drejtori i së ashtuquajturës “Zyre për Kosovën”, i është kundërpërgjigjur në Twitter minsitrit të Mbrojtjes, Xhelal Sveçla i cili ka thënë se “Policia e ka të drejtën të shkojë në Veriun e Kosovës pa lejen e KFOR-it për ta ruajtur sigurinë”.

Sveçla i është referuar deklaratës së presidentit serb Aleksandër Vuçiq i cili ka thënë se “Policia e Kosovës s’mund të shkojë në Veri”.

 

 

E Petar Petkoviq ka thënë se “përkundër se në Veri janë 95 për qind serbë, e sipas tij “Policia e Kosovës në Veri duhet të operojë nën urdhërat e Drejtorisë së Veriut”.

“Nëse Xhelal Sveçla thotë se PK-ja ka të drejtë të veprojë edhe në veri, kjo mund t’i referohet vetëm Drejtorisë së Policisë Veri, e cila sipas marrëveshjes së Brukselit përbëhet nga 95 për qind serbë. Problemi është se Sveçla asnjëherë nuk ia ka njohur atë të drejtë Drejtorisë së Policisë Serbe-Veri, të cilën ai gjithmonë e anashkalonte”, ka shkruar ai në Twitter.

 

 

 

LAJME TË TJERA

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

Melisa Lleshi: Dua ta adoptojë një fëmijë, ndoshta vitin tjetër

Melisa Lleshi është banorja më e re e Big Brother VIP Kosova. Reklama Ajo i është...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Uzuni fantastik, shënon dy gola për Granadan

Granada ka shënuar fitore ndaj Andorras në kuadër të La Liga 2. Futbollisti shqitar, Myrto...

SHIKO MË SHUMË

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Osmani uron presidentin e ri çek: Mezi pres të punojmë së bashku

Presidentja Vjosa Osmani ka uruar homologun e saj të ri çek, Petr Pavel, i...