Osmani uron presidentin e ri çek: Mezi pres të punojmë së bashku

PUBLIKUAR

Presidentja Vjosa Osmani ka uruar homologun e saj të ri çek, Petr Pavel, i cili u zgjodh president i ri i Republikës Çeke pasi mundi kundërshtarin e tij populist Andrej Babis me mbi 57% të votave.

Osmani tha se mezi pret të punojë me të për të çuar përpara raportin e shkëlqyeshëm mes dy vendeve.

“Urime Petr Pavel për zgjedhjen tuaj si President i Republikës Çeke. Mezi pres të punojmë së bashku për të ndërtuar marrëdhëniet tona të shkëlqyera dypalëshe dhe për të çuar bashkëpunimin Kosovë-Çeki në nivele të reja. Ju uroj suksese në marrjen e këtij roli të rëndësishëm”, ka shkruar Osmani në Twitter.

Pavel, ish-gjeneral i NATO-s, mori 57.6% të votave, siç treguan rezultatet fillestare të publikuara nga zyra shtetërore e statistikave.

Babis – i cili shërbeu si kryeministër gjatë viteve 2017 dhe 2021 – pranoi humbjen në një fjalim para mbështetësve menjëherë pas shpalljes së rezultateve.

Ish-gjenerali do të zëvendësojë Milos Zeman, mandati i dytë i të cilit përfundon në mars.

Balotazhi i raundit të dytë midis Babis dhe Pavel u portretizua si një garë midis oligarkisë populiste dhe demokracisë liberale./Express/

LAJME TË TJERA

I gjindet kokainë në veturë, arrestohet një burrë në Prishtinë

Një burrë është arrestuar gjatë pasdites së djeshme në rrugën “Ferid Curri” në Prishtinë. Policia...

I vodhi 400 euro nga çanta një gruaje dhe e shkel me veturë gjatë ikjes

Një grua në fshatin Sllatinë të Fushë Kosovës ka raportuar se nga një burrë...

Therrje me thikë në Shkollën e Mesme Adem Gllavica Lipjan, intervistohen disa persona

Policia Kosovës ka njoftuar se një mashkull  kosovar (i mitur) ka pësuar lëndime trupore...

Napoli ia cakton çmimin Osimhenit

Napoli ka vendosur për çmimin e sulmuesit të tyre, Victor Osimhen. Napolitanët duan 150 milionë...

SHIKO MË SHUMË

I gjindet kokainë në veturë, arrestohet një burrë në Prishtinë

Një burrë është arrestuar gjatë pasdites së djeshme në rrugën “Ferid Curri” në Prishtinë. Policia...

I vodhi 400 euro nga çanta një gruaje dhe e shkel me veturë gjatë ikjes

Një grua në fshatin Sllatinë të Fushë Kosovës ka raportuar se nga një burrë...

Konjufca i uron besimtarët për Ramazanin: Muaj të mbarë, plot me dritë dhe paqe në shpirt

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, i ka uruar besimtarët myslimanë me rastin e muajit...