Nuk ka rrugëdalje për Neymar nga PSG

PUBLIKUAR

Paris Saint-Germain janë të hapur për një largim të Neymar por paga e tij dhe çmimi e bëjnë këtë të vështirë

Edhe nëse Paris Saint-Germain ka nevojë për të ulur shpenzimet këtë verë dhe shitja e Neymar do të lehtësonte ekonominë e klubit sidomos pasi që Kylian Mbappe rinovojë kontratë të re.

Megjithatë, çmimi i lartë i brazilianit dhe paga e madhe e tij e bënë një skenar të tillë pothuajse të pamundshëm.

Bazuar në komentet e presidentit të PSG-së, Nasser Al-Khelaifi për Marca, klubi janë duke shikuar për të ndryshuar identitetin, gjë që bën që Neymar nuk përshtatet më në këtë projekt.

“Ne dëshirojmë futbollistë të ri, të talentuar, të përkushtuar me mentalitet fitoreje, lojtarë të cilët do të ‘vdesin’ për logon tonë”, tha Nasser Al-Khelaifi në një intervistë për Marca.

“Ne dëshirojmë një paraqitje më të fortë kolektive, të luajmë si një skuadër dhe klubi të jetë mbi të gjitha”.

Është e qartë që Neymar ju bashkua PSG si pjesë që i mungonte atyre kur u largua nga Barcelona.

Al-Khelaifi as nuk e ka konfirmuar as mohuar largimin e ish lojtarit të Barcelonës.

“Ne nuk mund të flasim për këtë gjë në media, disa do të vinë dhe disa do të shkojnë, por këto janë negociata private”, tha ai.

Nuk është e lehtë të ndahesh me Neymar. E kundërta, në fakt. 222 milionë euro që PSG pagoi për të te Barcelona e bënë brazilianin transferin më të shtrenjtë në histori. Rikuperimi në këtë investim, padyshim, duket i pamundur. As gjysma.

Pengesë tjetër që e bën shitjen e Neymar pothuajse të pamundur është paga e lartë e tij. Ish lojtari i Barcelonës, deri në rinovimin e Mbappes, ishte lojtari më i paguar në PSG dhe Ligue 1: ai fiton 48.9 milionë euro në vit dhe ka kontratë deri më 2025. /GazetaExpress/

LAJME TË TJERA

Rritja alarmante e rasteve me Covid-19, Instituti del me një apel për qytetarët

Pas rritjes alarmante të rasteve me Covid-19 në Kosovë, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

MASHTI distancohet nga përzgjedhja e anëtarëve të Këshillit Drejtues të UP-së

Ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arbërie Nagavci, ka deklaruar se ministria që drejton...

Bashkësia Islame e Kosovës nënshkruan marrëveshje për pranimin e 25 tonë hurmave nga Arabia

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava, ka pritur në takim ambasadorin e...

Mbappe bëhet shkak i largimit të Neymarit nga PSG-ja?

Nuk ka paqe në shtëpinë e Paris Saint-Germainit. Pas vazhdimit të kontratës së Kylian Mbappes...

SHIKO MË SHUMË

Mbappe bëhet shkak i largimit të Neymarit nga PSG-ja?

Nuk ka paqe në shtëpinë e Paris Saint-Germainit. Pas vazhdimit të kontratës së Kylian Mbappes...

Marrëveshja afër finalizimit, Jovic drejt klubit italian

Fiorentina raportohet se është afër kompletimit të huazimit të Luka Jovicit. Sipas ekspertit të transferimeve,...

Yjet pa kontrata që mund t’i marrin klubet “gratis”

Brenda pak ditësh, shumë futbollistë në Evropë do ta marrin statusin e “lojtarit të...