Mbahet dëgjimi i parë publik lidhur me projeksionet buxhetore për periudhën 2015-2017

PUBLIKUAR

10589516_10203852326885952_326079798_n

 

Në Shkollën e Fillore “  Zenel Hajdini” në Gadime, dhe në Shkollën Fillore “ Hasan Prishtina” Llugaxhi, sot është mbajtur dëgjimi i parë publik për planifikimin e buxhetit  lidhur me projeksionet buxhetore për periudhën afatmesme 2015–2017.

Kryetari i Komunës së Lipjanit, Irmri Ahmeti, së bashku me bashkëpunëtorë të tij, sot ka mbajtur dëgjimin e parë publik, mbi kornizën afatmesme buxhetore, qarkorja e parë për vitin 2015-2017.

Kryetari Ahmeti, në bashkëbisedim me banorët e Gadimes tha se, pavarësisht borxheve të mëdha që ka trashëguar Komuna e Lipjanit, po bëhet përpjeke e vazhdueshme për realizimin e projekteve më me prioritet, më me nevojë për banorët e Gadimes.
Ai në këtë rast, ka përmendur projektet të cilat kanë nisur dhe ato që janë në procedim e sipër për banorët e Gadimes së Epërme dhe të Ulët dhe fshatrave të tjera përreth si: ndërtimi i shtratit të lumit, grant i fituar nga Komisioni Evropian, asfaltimi i rrugëve dhe i rrugicave, trotuareve, kanalizimeve etj.
Ahmeti,po ashtu krejt në fund i ka njoftuar të  pranishmit se nga 1 shtatori, nxënësit e Gadimeve do ta kenë një autobus ku gjitha shpenzimet do t’i paguajë Komuna, dhe nxënësve do t’iu mundësohet qarkullimi i lirshëm në shkollat e tyre përkatëse.

Ndërsa banorët e fshatit kanë falënderuar kryetarin Ahmeti, për projektet e finalizuara, dhe transparencën e treguar  përgjatë diskutimit me ta.

Kreu komunal, po ashtu në dëgjimin e parë publik  me banorët e fshatit Llugaxhi, ka thënë se Komuna e Lipjanit, ka arritur marrëveshje financimi me Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal ( MAPL), në vlerë të 50.000 eurove, për rregullimin e infrastrukturës rrugore për fshatin Llugaxhi.
Ahmeti po ashtu e ka përmendur edhe palestrën sportive e cila është mbetur në gjysmë, në këtë rast ai ka thënë se, po provohet gjetja e një mundësie, burimi-financiar që palestra të finalizohet sa më shpejt.

 Ahmeti po ashtu ka thënë se rishikimi i buxhetit do t’i mundësoi Komunës së Lipjanit, që në gjashtëmujorin e ardhshëm t’i realizoi projektet e futura më me nevojë, më me prioritet, më me urgjencë për banorët e Komunës së Lipjanit./KKlipjan/LipjaniNews/

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

Digjet një shtëpi në Dobraj të Madhe

Policia Kosovës ka njoftuar se ankuesi  mashkull kosovar ka njoftuar se si pasojë e...

Arrestohet 55 vjeçari në Lipjan, dyshohet se ngacmoi seksualisht dy të mitura

Policia ka arrestuar sot 55-vjeçarin me inicialet A.SH. pas i njëjti dyshohet se ka...

Kryetari Imri Ahmeti paralajmëron reduktime të ndriçimit publik në rrugë dhe hapësirat publike

Kryetari i Komunës së Lipjanit Imri Ahmeti, në përputhje me krizen energjetike në vend...