Llojllojshmëria e vitaminave B: Në cilin ushqim më së shumti ka dhe cili është më i rëndësishmi?

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Nuk ka kufizim të orarit të punës, java e ardhshme me temperatura që nuk paraqesin rrezik për kategoritë e cenueshme

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se pas konsultimeve me Institutin Kombëtar të...

Kolona 200 metra e pritje deri në 40 minuta, gjendja nëpër pikëkalimet kufitare

Qendra Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka treguar gjendjen nëpër pikëkalimet kufitare, këtë mëngjes. Në...

Ekzistojnë 8 vitamina të ndryshme në grupin e vitaminave B: tiamina, riboflavina, niacina, thartira pantotenike, piridoksina, biotina, thartira folike dhe grupi i komponentëve që duhen koalamine, shkurtimisht i quajmë B12

Ato ndihmojnë në gjëra të ndryshme siç janë dhënie e energjisë trupit dhe përkrahje e qelizave të shëndetshmem.

Lajm i keq është ai që trupi ynë nuk mund të depozitojë vitaminën B, andaj na është e domosdoshme që vazhdimisht nga fillimi ta marrin më sasi të caktuara.

Lajm i mirë është që pothuajse të gjitha vitaminat B mund t’i marrim shpejt dhe çdo ditë në shtojca multivitaminash.

Çdo vitaminë nga kompleksi ka funksionin e vet dhe merret nga burime të ndryshme, transmeton Telegrafi.

B1 – tiamina

Gjendet në drithëra, kokrra, arra dhe mish. I ndihmon punës së sistemit nervor dhe trurit, por ndihmon edhe prodhimin e energjisë nga ushqimi.

B1 – riboflavina

Gjendet në vezë, në perime të gjelbra dhe në peshq. I ndihmon prodhimit të energjisë në nivel qelizor, metabolizmit të karbohidrateve, proteinave dhe yndyrave.

B3 – niacina

Gjendet në qumësht, peshq, vezë dhe në kokrra gruri. I ndihmon shëndetit të qelizave dhe e mban lëkurën tuaj të shëndetshme.

B5 – thartira pantotenike

Gjendet në mish, thjerrëza, vezë dhe qumësht. I ndihmon metabolizmit të karbohidrateve, proteinave dhe yndyrave, mirëpo prodhon edhe kolesterinë, hormone dhe yndyra esenciale.

 

 

B6 – piridoksina

Gjendet në mish, peshq, arra dhe banane. I ndihmon prodhimit të energjisë nga ushqimi, prodhimit të rruazave të kuqe të zorrëve dhe punës së sistemit nervor.

B7 – biotina

Gjendet në vezë, qumësht dhe banane. I ndihmon metabolizmit të karbohidrateve dhe yndyrave, shëndetit të lëkurës, punës së sistemit nervor, metabolizmit dhe qelizave.

 

SHIKO MË SHUMË

Keni qarkullim të dobët të gjakut: Me ndihmën e këtyre artikujve do ta rregulloni shumë lehtë!

Duke pasur parasysh që qarkullimi i gjakut ndihmon bartjen e oksigjenit dhe nutrienëve në...

Zgjidheni problemin e rritjes se thoit në mish te fëmijët

Me një masazh të thjeshtë në shtëpi, mund t’ua lehtësoni vuajtjen në vetëm 7...

Tri punët më të mira për njerëzit në depresion

Është vërtetuar shkencërisht se zgjedhja e duhur e punës ka një efekt pozitiv në...