Lipjani shënon edhe një rast me Covid-19

 Lipjani shënon edhe një rast me Covid-19

53 TË SHËRUAR DHE 49 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 680 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 49 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar dy raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast Spitali i Përgjithshëm Gjakovë dhe 1 rast Spitali i Përgjithshëm Pejë).

Numri total i rasteve pozitive është 16.179 raste nga 74.586 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 647 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 53 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 14.335 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.197.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 27 raste, komuna Gjilan 7 raste, komuna Fushë Kosovë 4 raste, komuna Viti 4 raste, komuna Kaçanik 2 raste dhe me nga një rast komunat Gjakovë, Lipjan, Skenderaj, Graçanicë dhe Vushtrri.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!

Image may contain: text that says 'Raste COVID-19 sipas komunave Lokaliteti Fushe-Kosove, gjithsej: 4, sipas lokaliteteve: Fushe Kosove Gjakove, gjithsej: 1, sipas lokaliteteve: Gjakove Doberçan Gjilan Velekince Nr. rasteve 4 Gjilan, gjithsej: 7, sipas lokaliteteve: 1 1 5 1 Graçanice, gjithsej: 1, sipas lokaliteteve: Kaçanik, gjithsej: 2, sipas lokaliteteve: Lipjan, gjithsej: 1, sipas lokaliteteve: Prishtine, gjithsej: 27, sipas lokaliteteve: 1 2 1 2 1 Skenderaj, gjithsej: 1, sipas lokaliteteve: Graçanice Reke Varigoc Bardhosh (Nente Jugovic) Hajvali Prishtine Sinidol Lubavec Kabash Tërpeze Terstenik Vushtrri 10 komuna 23 Viti, gjithsej: 4, sipas lokaliteteve: Vushtrri, gjithsej: 1, sipas lokaliteteve: Gjithsej 1 1 1 2 1 1 49'

LipjaniNews.com