Lewandowski do ta bartë shiritin e kapitenit me ngjyrat e Ukrainës në Botëror, pas kërkesës së Shevchenkos

PUBLIKUAR

Andriy Shevchenko është takuar me Robert Lewandowskin, i cili po përgatitet me Kombëtaren e Polonisë për dy ndeshjet e fundit në Ligën e Kombeve, kundër Holandës dhe Uellsit.

Legjenda ukrainase e ka falënderuar polakun, i cili kur ishte te Bayern Munichi kishte mbajtur një shirit me ngjyrat e Ukrainës dhe kishte kërkuar mbështetjen e botës për vendin në kufi me Poloninë, transmeton Gazeta Express.

“Bota nuk mund të pranojë atë që po ndodh atje. Shpresoj që e gjithë bota të mbështesë Ukrainën”, ishte shprehur Lewandowski më 26 shkurt, pas ndeshjes kundër Eintracht Frankfurtit.

Përveç kësaj, sulmuesi i Barcelonës u pozicionua kundër çdo ndeshje të mundshme me Rusinë.

Sot, Shevchenko i dhuroi Lewandowskit një shirit kapiteni me ngjyrat e shtetit të Ukrainës dhe i kërkoi që atë ta mbajë në Kampionatin Botëror “Katar 2022”, që zhvillohet këtë vit. Ish-sulmuesi i Milanit gjithashtu dha mirënjohje për bashkëkombësit e kapitenit të Polonisë, që gjithashtu kishin shprehur mbështetje për ukrainasit pas fillimit të agresionit rus.

“Ky shirit në krahë simbolizon për mua shumë emocione që lidhen me vendin tim. Faleminderit juve dhe gjithë kombit polak për mbështetjen e bashkatdhetarëve të mi”, tha 45-vjeçari, i cili pastaj e vendosi shiritin në krahun e sulmuesit.

“Liria është një nga të drejtat më të rëndësishme. Ishte e natyrshme që unë t’ju mbështes dhe të jem pranë jush”, u shpreh pastaj Lewandowski  në një fjalim para mediave.

Më pas, në rrjetet sociale, 34-vjeçari për takimin e tij me Shevechenkon shkroi: “Faleminderit Shevchenko. Ishte kënaqësi që të njoha! Do të jetë një nder për mua të mbaj shiritin e kapitenit me ngjyrat e Ukrainës në Kampionatin Botëror”. /Gazeta Express/

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

Ten Hag: Nuk do të luajmë kundër Haalandit, por kundër Manchester Cityt

Erik ten Hag është paraqitur sot në konferencë për media, ku foli për kundërshtarin...

Arsenali nuk është dorëzuar, planifikon sërish transferimin e mesfushorit italian

Manuel Locatelli zgjodhi Juventusin para Arsenalit vitin e kaluar, por ende mund të bëjë...

Henry e kritikon VAR-in: Nuk është mjaftueshëm i shpejtë

Thierry Henry nuk është adhurues i VAR-it, të paktën jo në gjendjen e tij...