Kuvendarët e Lipjanit përvetësojnë laptopët e Komunës

PUBLIKUAR

komuna-lipjan

Kuvendi i Lipjanit para dy vjetësh e kishte nxjerrë një vendim, i cili ishte votuar nga të gjithë kuvendarët që laptopët e blerë me para të taksapaguesve të kësaj komune të mos mbesin si asete të Komunës.

Ky votim qysh atëherë, sipas vlerësimeve, po çonte në përvetësimin e jashtëligjshëm të aseteve komunale nga ana e këshilltarëve të KK-së. Asokohe kishte plasur edhe një presion publik nga shoqëria civile në këtë komunë për një veprim e votim jo të mirë nga ata që do të duhej të mbronin interesat e qytetarëve.

E presioni ishte rritur edhe menjëherë pas zgjedhjeve të fundit lokale. Përbërja e re e KK-së pas zgjedhjeve përjashtonte shumë këshilltarë nga kuvendi, ndërsa asnjë prej tyre me gjithë thirrjet publike nuk ishte kujdesur që laptopin ta kthente në objektin komunal./Koha Ditore/

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

Digjet një shtëpi në Dobraj të Madhe

Policia Kosovës ka njoftuar se ankuesi  mashkull kosovar ka njoftuar se si pasojë e...

Arrestohet 55 vjeçari në Lipjan, dyshohet se ngacmoi seksualisht dy të mitura

Policia ka arrestuar sot 55-vjeçarin me inicialet A.SH. pas i njëjti dyshohet se ka...

Kryetari Imri Ahmeti paralajmëron reduktime të ndriçimit publik në rrugë dhe hapësirat publike

Kryetari i Komunës së Lipjanit Imri Ahmeti, në përputhje me krizen energjetike në vend...