Konjufca i uron besimtarët për Ramazanin: Muaj të mbarë, plot me dritë dhe paqe në shpirt

PUBLIKUAR

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, i ka uruar besimtarët myslimanë me rastin e muajit të Ramazanit.

Konjufca tha se kjo është koha kur “besimtarët e vlerësojnë familjen dhe miqtë e tyre dhe ndajnë gjëra me të tjerët”.

Ai ua uroi besimtarëve myslimanë “një muaj të mbarë, plot me dritë dhe paqe në shpirt”.

Postimi i Konjufcës në Facebook, në orën 1:33 pas mesnate:

Të nderuar besimtarë myslimanë.
Sot është dita e parë e muajit të bekuar të Ramazanit.

Në traditën islame, Ramazani është një kohë e përkushtimit të shtuar ndaj devotshmërisë dhe pastrimit, duke përfshirë dhënien bamirëse, shërbimin vullnetar dhe sakrificat personale kundrejt rehative materiale. Këto respektime çojnë në përmbushje shpirtërore dhe një ndjenjë rinovimi.

Është gjithashtu edhe një kohë kur besimtarët e vlerësojnë familjen dhe miqtë e tyre dhe ndajnë gjëra me të tjerët.

Duke shpresuar më të mirat nga ajo që ofron muaji i Ramazanit, ju uroj një muaj të mbarë, plot me dritë dhe paqe në shpirt!

LAJME TË TJERA

Parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme

Në Kosovë në pesë ditët e ardhshme pritet të mbajë mot i ngjashëm me...

Zjarr në një objekt në Lipjan

Policia Kosovës ka njoftuar se është raportuar për zjarrvënie në objekt, i cili është...

Messi theu rekordin e Ronaldos, bëhet futbollisti me më së shumti gola në top-ligat evropiane

Lionel Messi ka thyer një tjetër rekord të vendosur nga rivali i tij, Cristiano...

Joseph: Kriza në veri e Ballkan përfundon kur katër shtetet e NATO-s e njohin Kosovën

Njohësi i Ballkanit, Edward P. Joseph, ka thënë se gjithë rrëmuja e Ballkanit dhe...

SHIKO MË SHUMË

Parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme

Në Kosovë në pesë ditët e ardhshme pritet të mbajë mot i ngjashëm me...

Joseph: Kriza në veri e Ballkan përfundon kur katër shtetet e NATO-s e njohin Kosovën

Njohësi i Ballkanit, Edward P. Joseph, ka thënë se gjithë rrëmuja e Ballkanit dhe...

Mot me diell dhe vranësira për sot

Në Kosovë sot pritet të mbajë mot me diell dhe vranësira të cilat parashihen...