Komuna e Lipjanit e gatshme për procesin e regjistrimit të popullsisë

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Gjobë ndaj shoferit që drejtoi automjetin pa regjistrim që nga viti 2020

Policia në Ferizaj ka ndaluar shoferin me iniciale B.S., i moshës 44-vjeçare në fshatin...

Tuna pas rasteve të fundit në Kosovë: Gjysma dhunues e vrasës, gjysma thashethemexhi

Këngëtarja e njohur, Altuna Sejdiu-Tuna, ka bërë një reagim në mediat sociale. Përmes një storie...

Komisioni Komunal për Regjistrimin e Popullësisë në Komunën e Lipjanit ka zhvilluar takim pune me përfaqësueset e Agjencisë së Statistikave të Kosovës – ASK ku është diskutuar rreth përgatitjeve të nevojshme për Regjistrimin e e Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave në Kosovë, me theks të veçantë në territorin e komunës sonë.

Me këtë rast, nënkryetari z.Diamant Bytyqi ka shprehur edhe një herë gatishmërinë e Komunës së Lipjanit për përkrahje të plotë për ASK-në në bashkërendimin e aktiviteteve për zhvillimin sa më të mbarë të këtij projekti i cili do të filloj të realizohet në prill të këtij viti.

Nga ana tjetër përfaqësuesit nga ASK prezantuan aktivitetet që rrjedhin nga plani për Regjistrimin e Popullsisë dhe njoftuan për së afërmi Komisionin Komunal për Regjistrim, lidhur me proceset, përgatitjet dhe zhvillimet e reja rreth këtij procesi.

Ditë më parë është publikuar edhe lista finale me mbikëqyrësit e përzgjedhur, të cilët do të jenë të angazhuar në realizimin e projektit të regjistrimit.

Regjistrimi i Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave do të zhvillohet nga data 05 Prill deri më 17 Maj 2024 në tërë territorin e Republikës së Kosovës, njofton Komuna e Lipjanit.

Regjistrimi i Popullsisë në Kosovë për herë të fundit është realizuar në vitin 2011.
#rekos2024

SHIKO MË SHUMË

Nderohen dëshmorët dhe martirët në fshatin Sllovi

  Kryetari i Komunës së Lipjanit, z. Imri Ahmeti së bashku me bashkëpunëtorë gjatë ditës...

Kanosje në Lipjan, arrestohet një person

Policia Kosovës ka njoftuar se ankuesi mashkull kosovar ka raportuar se është kanosur nga...

FFK largon “Ulpiana 1926” nga garat e Ligës së Parë, reagon Drejtoresha DKRS Anila Reçica

Drejtoresha e Kulures Rinisë dhe Sportit në Komunën e Lipjanit Anila Reçica ka reaguar...