KF.Ulpiana, ska para as për gurabija (Foto)

PUBLIKUAR

timthumb

Një javë pas Superligës, në fundjavë fillon sezoni i ri edhe në Ligën e Parë të Kosovës. Nëse klubet elitare kanë probleme financiare, çka të themi ato të kategorisë së dytë të futbollit në vend.

Pjesa dërrmuese e klubeve të Ligës së Parë gjenden në krizë të thellë financiare, sa që nuk kanë para as për obligimet elementare, pagesën e rrogave për futbollistët e tyre.

Sponsorët janë “trembur” nga kjo kategori, ndërsa shpresa e vetme është te Komuna përkatëse.

Ulpiana, për shembull, në vitin e fundit ka marrë aq pak para nga Kuvendi Komunal i Lipjanit, sa që me to nuk mund t’i kryejë as shpenzimet për ushqim të lojtarëve dhe stafit teknik, të cilat duhet të kryhen para çdo loje.

“Komuna na ka dhënë vetëm 1200 euro. Me ato para, nuk mund t’iu blejmë as gurabija lojtarëve, e as rekuizita bile, e lëre më të kryejmë punë të tjera”, thotë për “Zërin” Besim Rrustemi, drejtor i Ulpianës.

Punët, kurrë më keq

Ulpiana po e vuan mungesën e interesimit për të investuar në këtë klub. Klubi nga Lipjani nuk i ka pasur kurrë më keq punët, ndërsa do të mundohet ta kryejë sezonin ashtu si të mundet.

“Sivjet i kemi punët shumë keq. Gjatë gjashtë vjetëve sa jam te Ulpiana, asnjëherë më keq nuk kemi qenë. Nuk kemi para t’i paguajmë lojtarët, por do të mundohemi t’i heqim vetëm shpenzimet që duhet t’i kryejmë, deshëm s’deshëm”, rrëfen ai.

“Do të mundohemi ta kryejmë këtë sezon si të mundemi. Shpresojmë të rregullohen gjërat, pasi më keq nuk ka ku shkon më”, shton Rrustemi.

Obligime sa të duash

Paratë që ia ndan Komuna, Ulpianës nuk i dalin as në dhëmbë. Ky klub, për ta evituar falimentimin, duhet të kërkojë dhe të shpresojë që të bëhet i gjallë ndonjë sponsor, përndryshe punët do të përkeqësohen. Obligime në Ligën e Parë ka sa të duash, e paratë nuk janë kurrkund.

“Nën 15 mijë euro, nuk mund ta kryesh vitin, pa i llogaritur rrogat, pasi ka shpenzime të mëdha për referim, ushqim, udhëtim etj., 300 euro po duhet t’i paguajmë referët çdo dy javë. I kanë shtrenjtuar”, vijoi ai.

“Katastrofë humanitare” në Ligën e Parë

Ulpiana nuk është ekipi i vetëm që po e vuan sindromën e “katastrofës humanitare”. Pothuajse secili ekip gjendet në gjendje të mjerueshme financiare. Drejtuesit e klubeve të këtij rangu të garave tregojnë për “Zërin” se sivjet nuk kanë mundësi t’ua sigurojnë as rrogat lojtarëve, e lëre më të mendohet për ndonjë “luks” tjetër.

Me këtë rast, futbollistët merren me futboll vetëm nga dëshira dhe pasioni për këtë sport, pasi para nga ai nuk marrin, fatkeqësisht.

E klubet e kësaj kategorie vazhdojnë të shuhen çdo vit. Të shohim se cili është i radhës…

2-1408631275

3-1408631318

1-1408631235

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

Digjet një shtëpi në Dobraj të Madhe

Policia Kosovës ka njoftuar se ankuesi  mashkull kosovar ka njoftuar se si pasojë e...

Arrestohet 55 vjeçari në Lipjan, dyshohet se ngacmoi seksualisht dy të mitura

Policia ka arrestuar sot 55-vjeçarin me inicialet A.SH. pas i njëjti dyshohet se ka...

Kryetari Imri Ahmeti paralajmëron reduktime të ndriçimit publik në rrugë dhe hapësirat publike

Kryetari i Komunës së Lipjanit Imri Ahmeti, në përputhje me krizen energjetike në vend...