Këta janë pretendentët për kryetar të ri të LDK-së (Video)

PUBLIKUAR

Lidhja Demokratike e Kosovës, në fund të muajit maj pritet ta mbaj Kuvendin zgjedhor. Aty, delegatët do të vendosin nëse duan t’ia vazhdojnë mandatin Isa Mustafës, apo duan që këtë parti ta udhëheq dikush tjetër.

Zyrtarisht deri më tani asnjë kandidat nuk ka shpallur kandidaturën, mirëpo, të gatshëm për të marrë kryesimin e partisë po tregohen kreu aktual, Isa Mustafa, kryetari i nderit të LDK-së, Fatmir Sejdiu dhe anëtarja e kryesisë së LDK-së, Vjosa Osmani. Pretendent për postin e të parit të LDK-së, shihet edhe kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, mirëpo as ky nuk e ka shpërfaq publikisht ambicien për ta marr një obligim të tillë.

I vetmi i cili ka qenë i gatshëm të flasë për zgjedhjet në LDK ka qenë, Fatmir Sejdiu. Ky i fundit në një prononcim për Tribuna Channel, ka thënë se nëse anëtarësia dëshiron ndryshime pozitive ai do të kandidoj.

Njohësit e çështjeve politike vlerësojnë se kreu aktual, Isa Mustafa është në pozitë të mirë për të marrë mandatin e dytë në krye të partisë.

Pikërisht LDK, vlerësohet si model për partitë tjera për organizimin e brendshëm të zgjedhjeve.

Në LDK konkurrenca për të parin e partisë, ka ardhur në shprehje vetëm pas vdekjes se Ibrahim Rugovës. Ky i fundit ishte i padiskutueshëm në garën për kryetar të partisë. Pas vdekjes se Rugovës, LDK u përball më një mungesë të lidershipit./Tribuna/

 

LAJME TË TJERA

I gjindet kokainë në veturë, arrestohet një burrë në Prishtinë

Një burrë është arrestuar gjatë pasdites së djeshme në rrugën “Ferid Curri” në Prishtinë. Policia...

I vodhi 400 euro nga çanta një gruaje dhe e shkel me veturë gjatë ikjes

Një grua në fshatin Sllatinë të Fushë Kosovës ka raportuar se nga një burrë...

Therrje me thikë në Shkollën e Mesme Adem Gllavica Lipjan, intervistohen disa persona

Policia Kosovës ka njoftuar se një mashkull  kosovar (i mitur) ka pësuar lëndime trupore...

Napoli ia cakton çmimin Osimhenit

Napoli ka vendosur për çmimin e sulmuesit të tyre, Victor Osimhen. Napolitanët duan 150 milionë...

SHIKO MË SHUMË

I gjindet kokainë në veturë, arrestohet një burrë në Prishtinë

Një burrë është arrestuar gjatë pasdites së djeshme në rrugën “Ferid Curri” në Prishtinë. Policia...

I vodhi 400 euro nga çanta një gruaje dhe e shkel me veturë gjatë ikjes

Një grua në fshatin Sllatinë të Fushë Kosovës ka raportuar se nga një burrë...

Konjufca i uron besimtarët për Ramazanin: Muaj të mbarë, plot me dritë dhe paqe në shpirt

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, i ka uruar besimtarët myslimanë me rastin e muajit...