Karaqeva dy muaj pa ujë, komuna u del në ndihmë, por jo edhe KEDS-i

PUBLIKUAR

11
Gjilan – Selver Lenjani përfaqësues i fshatit Karaqevë thotë për rajonipress se ky fshat ka dy muaj që nuk ka ujë të pijshëm. Ai fajëson KEDS-in dhe Hidromoravën që nuk po e rregullojnë problemin e rrymës dhe të ujit. Faton Biqkaj zëdhënës i komunës thotë se komuna qëndron pranë kërkesave të qytetarëve dhe ne kemi ofruar zgjidhjen me kohë.
Fshati Karaqevë nuk e ka problem tashmë vetëm xhandarmërinë serbe. Ajo ka dy muaj që ballafaqohet me mungesë të ujit të pijshëm, raporton rajonipress.

Selver Lenjani përfaqësues i fshatit Karaqevës thotë për rajonipress se ka dy muaj që fshati nuk ka ujë.”Ne nuk kemi rrymë dhe kur s`ka rrymë pastaj nuk ka as ujë. Rreth 1500 banorë jemi pa ujë, kurse fajtor është KEK-u lexo KEDS-i “ shprehet Lenjani.

Lenjani thotë se banorët ndihen të revoltuar pse KEDS-i ende nuk e ka zgjidhur problemin e rrymës dhe ne shumë shpejt edhe do të mbajmë një protestë gjithepopullore shprehet ai.

Kurse Faton Biqkaj zëdhënës i komunës tha për rajonipress se ujësjellësi në Karaqevë nuk ka qenë në funksion qe disa vite për shkak se rryma ka qenë e lidhur me shtetin e Serbisë, por ne si Komunë kemi ndarë një shumë prej 7777 euro për instalimin, rregullimin dhe kyçjen e rrymës me KEDS-in deri tek rezervuari i ujësjellësit dhe është në fazën përfundimtare zgjidhja e këtij problemi disa vjeçar për qytetarët e këtyre fshatrave.

Biqkaj tha se ka mbetur vetëm vendosja e një trafo nga KEDS-i dhe do të funksionalizohet uji për banoret e dy Karaqeva e Ulet dhe Epërme.

Atje ka pasur disa dëmtime në ujësjellës, por janë rregulluar dhe teknikisht konsiderohet se është në rregull çështja e ujësjellësit. “Ne si Komunë qëndrojmë pranë qytetarëve dhe në zgjidhjen e kërkesave të tyre” tha Biqkaj./rajonipress/

 

LAJME TË TJERA

Interi konfirmon lëndimin e Mkhitaryan

Interi ka konfirmuar zyrtarisht që Henrik Mkhitaryan është për momentin i lënduar dhe ka...

Norwich arrin fitoren e parë në Championship, barazon Burnley i Muricit

Norwich City ka arritur që ta fitojë ndeshjen e parë në Championship, duke e...

Policia jep detaje për aksidentin që shkaktoi kolona të gjata në rrugën Prishtinë-Podujevë

Policia e Kosovës ka dhënë detaje për aksident që ndodhi në fshatin Besi në...

Policia do të fillojë të kontrollojë kolonat e dasmave për armë

Për shkak të përdorimit të madh të armëve të zjarrit në ahengje familjare, Policia...

SHIKO MË SHUMË

Policia jep detaje për aksidentin që shkaktoi kolona të gjata në rrugën Prishtinë-Podujevë

Policia e Kosovës ka dhënë detaje për aksident që ndodhi në fshatin Besi në...

Policia do të fillojë të kontrollojë kolonat e dasmave për armë

Për shkak të përdorimit të madh të armëve të zjarrit në ahengje familjare, Policia...

Begaj tregon pse dështoi takimi me Abdixhikun

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka treguar pse ka dështuar takimi mes tij dhe kreut të...