Kalimi nga Mbretëresha në Mbret, çka ndodh pasi Princi Charles merr fronin?

PUBLIKUAR

Rregullat e monarkisë britanike thonë se “një udhëheqës i ri pason në fron sapo të vdesë paraardhësi i tij ose i saj”.

Kjo do të thotë se djali i madh i Mbretëreshës Elizabeth II, Princi Charles, u bë mbret menjëherë pas vdekjes së saj, më 8 shtator, 2022.

Megjithatë, mund të kalojnë muaj apo edhe më shumë përpara kurorëzimit zyrtar të Charlesit.

Në rastin e Elizabethës, kurorëzimi i saj u bë më 2 qershor, 1953 – rreth 16 muaj pas pasimit në fron më 6 shkurt, 1952, kur babai i saj, Mbreti George VI, vdiq.

Formalitetet që ndodhin pasi Charles merr fronin:

Brenda 24 orëve nga vdekja e një monarku, udhëheqësi i ri shpallet zyrtarisht sa më shpejt që të jetë e mundur nga “Këshilli i Anëtarësimit”, në Pallatin e Shën James në Londër. Ky këshill përbëhet nga zyrtarë të Këshillit Privy, i cili përfshin ministra të lartë të kabinetit, gjyqtarë dhe drejtues të Kishës së Anglisë, të cilët thirren në pallat.

Pas kësaj, Parlamenti mbledh ligjvënësit të bëjnë betimin e tyre për besnikëri ndaj monarkut të ri.

Monarku i ri do të betohet para Këshillit Privy në Pallatin e Shën Jamesit për të ruajtur Kishën e Skocisë, sipas Aktit të Bashkimit të 1707-ës.

Shpallja e udhëheqësit të ri më pas lexohet publikisht në Pallatin e Shën Jamesit, si dhe në Edinburg, Kardif dhe Belfast – kryeqytetet e katër kombeve që përbëjnë Mbretërinë e Bashkuar.

Charles duhet të deklarojë në Parlament, në ditën e parë të seancës së tij pas pranimit, ose të kurorëzimit, cilado që të jetë e para, se ai është një protestant besnik. Betimi është i mandatuar nga Akti i Deklaratës së Aderimit të vitit 1910.

Ai gjithashtu duhet të bëjë një betim kurorëzimi siç parashikohet në Aktin e Betimit të Kurorëzimit të vitit 1689, Aktin e Zgjidhjes së vitit 1701 dhe Aktin e Deklaratës së Aderimit./REL

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

Njoftim nga KEDS-i për punimet në rrjet

Njoftim nga KEDS-i për punimet në rrjet 24.09.2022 Punime të domosdoshme për siguri të sistemit Prishtinë 1. TS 220/35/10...

Krasniqi ju bën thirrje kryetarëve të komunave: Bëjuni presion operatorëve të përfundojnë projektet

Ministri i Administrimit dhe Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi ka folur për dinamikën e implementimit...