Java Europiane e Lëvizshmërisë – “Dita pa Makina”

PUBLIKUAR

Në kuadër të Javës Europiane së Lëvizshmërisë, Drejtorati për Planifikim, Urbanizëm dhe Mbrojtje të Mjedisit në bashkëpunim me Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, sot kanë organizuar aktivitete për lëvizjen e qytetarëve me biçikleta në pjesë të qytetit e që synojnë të promovojnë ndërgjegjësimin e qytetarëve për të përdorur sa më pak mjetet që ndotin ambientin, njofton Komuna.

Këtij aktivitetit i’u bashkangjit edhe Kryetari Imri Ahmeti me bashkëpunëtorë me ç’rast falenderon të gjithë pjesëmarrësit për përcjelljen e mesazhit i cili kishte për qëllim përmirësimin e shëndetit publik dhe cilësinë e jetës përmes lëvizjes së qytetarëve lipjanas me biçikleta duke ndikuar kështu në ruajtjen dhe mbrojtjen e mjedisit.

Për të shënuar këtë ditë, nisja është bërë nga sheshi “Adem Jashari” dhe ka vazhduar përgjatë rrugës “Skëndërbeu”, duke u kthyer në rrugën “Gjergj Fishta” (përballë shkollës fillore “Vëllezërit Frasheri”, pastaj në rrugën “Hamzë Jashari” (përballë gjykatës) dhe ka përfunduar prap në sheshin “Adem Jashari”.

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

Digjet një shtëpi në Dobraj të Madhe

Policia Kosovës ka njoftuar se ankuesi  mashkull kosovar ka njoftuar se si pasojë e...

Arrestohet 55 vjeçari në Lipjan, dyshohet se ngacmoi seksualisht dy të mitura

Policia ka arrestuar sot 55-vjeçarin me inicialet A.SH. pas i njëjti dyshohet se ka...

Kryetari Imri Ahmeti paralajmëron reduktime të ndriçimit publik në rrugë dhe hapësirat publike

Kryetari i Komunës së Lipjanit Imri Ahmeti, në përputhje me krizen energjetike në vend...