Gjuriq kërkon drejtësi për vrasjet në Grackë të Lipjanit

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Viktima e aksidentit në Lipjan është një 71-vjeçar

Një person e ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur...

Po bënin gara në rrugën Lipjan-Veternik, gjobiten shoferët

Njësia për Kontroll të Autostradave në kuadër të planit “Parandalimi i garave ilegale të...

perkujtohen-serbet-grack-230714

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq gjatë qëndrimit në Grackë të Lipjanit, ka thënë se ata duan drejtësi për vrasjen e familjes së Novica Janicijevicit.

Gjuriq tha se 15 vjet nga krimi në Grackë të vjetër, kërkojnë drejtësi për Novica Janicijevic, i cili ishte 17 vjeçar, kur me 23 korrik pasdite, ishte duke udhëtuar me më të dashurit e tij 14 veta ku të gjithë vdiqën, vetëm pse kishte folur në gjuhën serbe, kishte shkruar me çirilice dhe se ishte serb, siç e quan ai ‘Kosovë e Metohi’.

Ai më tutje ka shtuar se mos ndëshkimi i atyre që i vranë ata njerëz, pengon edhe në normalizimin e marrëdhënieve mes etnive në Kosovë.

SHIKO MË SHUMË

Viktima e aksidentit në Lipjan është një 71-vjeçar

Një person e ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur...

Po bënin gara në rrugën Lipjan-Veternik, gjobiten shoferët

Njësia për Kontroll të Autostradave në kuadër të planit “Parandalimi i garave ilegale të...

Nderohen dëshmorët dhe martirët në fshatin Sllovi

  Kryetari i Komunës së Lipjanit, z. Imri Ahmeti së bashku me bashkëpunëtorë gjatë ditës...