Fitim Selimi: Nuk bëjmë koalicion me PDK-në

PUBLIKUAR

656X37346555IMG_2929
Anëtari i Kryesisë së NISMËS për Kosovën, Fitim Selimi, ka mohuar ndonjë takim me zyrtarët e PDK-së për të folur për mundësinë e një koalicioni të mundshëm.
Sidoqoftë, ai ka konfirmuar se anëtarët e Kryesisë së PDK-së janë duke provuar në vazhdimësi t’i bindur udhëheqësit e NISMËS për t’iu bashkuar koalicionit të Thaçit.
“Përgjigja jonë është jo sepse nuk bëjmë koalicion me PDK-në sepse është në shpërputhje me konceptin tonë”, ka thënë Selimi, për “Express”, të dielën.
Ai ka treguar se kanë pasur oferta nga PDK-ja për koalicion. “Ofertat kanë qenë të vazhdueshme për t’u kthyer në PDK. Nuk është se ka pasur ndonjë takim mes dy kryesive. Mirëpo, anëtarët e Kryesisë së PDK-së iu kanë drejtuar një numri të njerëzve të Kryesisë së Nismës me kërkesë që të kthehemi dhe të bëjmë koalicion. Esenca e krejt kësaj, kam dashur të theksoi se ka shpërputhje në PDK, e cila po thonë se i kemi numat dhe do të formojmë Qeverinë”, ka shtuar ai.
Ndryshe, mediat kanë raportuar se PDK i ka ofruar NISMËS për Kosovën tetë ministri vetëm që të bëhen bashkë për të formuar Qeverinë e re.
Ndërkohë, Fitim Selimi thotë se oferta ka pasur por për numrin e Ministrive s’mund të flas pasi s’është përgjegjësi e tij. “Për këto tetë Ministri nuk e di kush e ka thënë por kjo është e mundshme dhe është mirë me fol me Kryetarin. Unë e di që ka pasur oferta, ka pasur thirrje, ka pasur gjithçka pandërprerë. Në fakt, tash është vonë sepse është bërë një koalicion”, ka thënë Selimi.
Aktualisht, NISMA e Limajt është në koalicion me LDK-në dhe AAK-në për të formuar Qeverinë e re. NISMA për Kosovën ishte themeluar prej Jakup Krasniqit e Fatmir Limajt, dy ish-udhëheqës të lartë të PDK-së, pasi s’ishin pajtuar me politikat e kryetarit Hashim Thaçi.

LAJME TË TJERA

Interi konfirmon lëndimin e Mkhitaryan

Interi ka konfirmuar zyrtarisht që Henrik Mkhitaryan është për momentin i lënduar dhe ka...

Norwich arrin fitoren e parë në Championship, barazon Burnley i Muricit

Norwich City ka arritur që ta fitojë ndeshjen e parë në Championship, duke e...

Policia jep detaje për aksidentin që shkaktoi kolona të gjata në rrugën Prishtinë-Podujevë

Policia e Kosovës ka dhënë detaje për aksident që ndodhi në fshatin Besi në...

Policia do të fillojë të kontrollojë kolonat e dasmave për armë

Për shkak të përdorimit të madh të armëve të zjarrit në ahengje familjare, Policia...

SHIKO MË SHUMË

Konfiskohet një armë zjarri në Gadime

Policia Kosovës ka njoftuar se nga i dyshuari mashkull kosovar është konfiskuar një armë...

Vidhet një veturë në Lipjan

Sipas raportit nga Policia Kosovës është bërë e ditur se viktima mashkull kosovar ka...

Arrestohet një person në Magure

Nga raporti 24 orësh Policia Kosovës ka bërë të ditur se në bazë të...