Elon Muskut i dështon premtimi: Lojtarët me ngjyrë abuzohen në baza racore në Twitter

PUBLIKUAR

Pronari i ri i Twitter ishte zotuar se nuk do të shihet më urrejtje racore në këtë platformë të rrjeteve sociale

Pavarësisht që Elon Musk siguroi që Twitter do të ishte pa gjuhë të urrejtjes, një raport tregon që cicërima raciste kundër futbollistëve në Botëror janë lejuar dhe platforma nuk ka bërë asgjë për t’i shlyere ato apo sanksionuar llogaritë që kanë postuar të tilla, edhe pse ato janë raportuar që pothuajse një javë më parë.

Para fillimit të Botërorit kontrovers, Katari 2022 të FIFA-së, Elon Musk bëri një cicërim që politikat e reja në Twitter për lirinë e fjalës por kjo liri nuk do të këtë “reach” nëse ka cicërima negative apo e urrejtjes do të ‘postohet dhe demonetizohet, duke thënë se nuk do të lejohet të behën para në Twitter në këtë mënyrë.

Raporti tregon që cicërimat që abuzojnë në mënyrë racore ndaj futbollistëve nuk janë fshirë

“Qendra Kundër Gjuhës së Urrejtjes Digjitale”, është një organizatë joqeveritare britanik që ka bërë një studim ku ka zbuluar 100 cicërima ku është abuzuar në baza racore direkt me futbollistët e Botërorit para Botërorit, e të cilat nuk janë shlyer nga platforma nga moderatorët e përmbajtjes së Twitter.

Ndër cicërimat fyese që shihet më së shumti është fjala N, si dhe emotikonët me majmun dhe banane, me njerëz që ju kanë thënë atyre që të kthehen në vendet e tyre kurse të tjerët kanë përdorur fjalë “angleze” për t’i fyer ata.

Disa nga lojtarët me ngjyrë që janë më të prekur e që janë zbuluar në këto postime janë: Bukayo Saka, Marcus Rashford, Gabriel Jesus, Jadon Sancho, Richarlison, Mohamed Salah dhe të tjerë.

Twitteri është në kaos pasi që Elon Muskmori pronësinë e platformës

Twitter është duke kaluar në kohëra të vështira sidomos në rritjen masive të trafikut që ka të bëjë me Botërorin e organizuar nga FIFA në Katar, aq më pak që rreth 5000 punëtorë janë larguar nga puna në tri javët e fundit prej që Musk mori në pronësi platformën e rrjeteve sociale.

Imran Ahmet, CEO në Qendrën Kundër Gjuhës së Urrejtjes tha se hulumtimi i tyre tregon që Twitteri i Elon Musk nuk i përshtatët më qëllimeve të tij.

“Racistët kërkojnë të dërgojnë mesazhe që edhe nëse heronjtë tonë kombëtare mund të shënjestrohën pa i ndëshkuar, atëherë as ne nuk jemi të sigurt”, tha Ahmed për VICE. /GazetaExpress/

 

LAJME TË TJERA

Tri skuadra e kërkojnë De Vrij

Mbrojtësi i Interit, Stefan de Vrij, është duke e marrë në konsideratë një kontratë...

Një burrë ankohet se dikush i mori 5 vetura në autosallonin e tij dhe nuk i pagoi

Një burrë është ankuar se dikush i ka marrë 5 vetura në autosallonin e...

Arrestohen katër persona për dhunë në familje në Ferizaj, Kaçanik, Shtime dhe Shtërpcë

Me datën 08.12.2022, në katër  raste të ndara janë arrestuar katër persona për dhunë...

AGK dënon sulmin ndaj dy gazetarëve në Veri, kërkon siguri

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), ka dënuar sulmin ndaj gazetarëve të Kallxo.com, në...

SHIKO MË SHUMË

Tri skuadra e kërkojnë De Vrij

Mbrojtësi i Interit, Stefan de Vrij, është duke e marrë në konsideratë një kontratë...

Messi nuk është duke e marrë në konsiderim kthimin në Barcelonë

Muajve të fundit ka pasur shumë thashetheme që argjentinasi dëshiron të kthehet në Kataloni,...

Presidenti i PSG-së beson se Messi do të rinovojë kontratën me klubin, pas përfundimit të Kupës së Botës

Presidenti i Paris Saint-Germainit, Nasser Al-Khelaifi, është i bindur se Lionel Messi do të...