Çfarë shkroi mbrëmë në twitter Lajcak pas takimeve me Osmanin, Kurtin e Bislimin

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Zyrtari i KFOR-it pyetet nga Specialja për uniformat që mbante UÇK-ja

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, po vazhdon edhe të mërkurën...

Moti sot i vranët e me diell

Sot do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. Sipas njoftimit të...

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak i shoqëruar nga Emisari i ShBA-së, Gabriel Escobar kanë takuar dje shefen e shtetit Vjosa Osmani, kryeministrin Albin Kurti dhe  zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi, raporton Gazeta Express.

Lajcak ka shkruar se me shefen e shtetit, Vjosa Osmani, ka biseduar për çështjen e të pagjeturve, kurse me kryeministrin Kurti kanë diskutuar për mënyrat më të mira se si dialogu mund të shërbejë për normalizimin e marrëdhënieve.

 

“Në Kosovë, sëbashku me Emisarin Escobar takova presidenten Vjosa Osmani me të cilën përpos çështjeve tjera u pajtuam në nevojën për të përshpejtuar punën për të zgjidhur fatin e personave të zhdukur”, ka shkruar Lajcak.

“Në takimin e përbashkët EU-SHBA me kryeministrin Albin Kurti diskutuam për mënyrat më të mira se si ta shfrytëzojmë dialogun për normalizimin e marrëdhënieve tutje në 2022”, ka shkruar ai.

Lajcak poasht ka shkruar se me Bislimin kanë diskutuar edhe rreth përgatitjeve për takimet e ardhshme në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi.

“Në takimin tonë me zëvendëskryeministrin, Besnik Bislimi ishte mundësi e mirë të vazhdohet biseda jonë intensive për çështjet praktike të dialogut që ka për qëllim përfitimin e qytetarëve të Kosovës dhe Serbisë. Ne poashtu diskutuam për përgatitjet për takimet e ardhshme të dialogut”, ka shkruar Lajcak

SHIKO MË SHUMË

Zyrtari i KFOR-it pyetet nga Specialja për uniformat që mbante UÇK-ja

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, po vazhdon edhe të mërkurën...

Moti sot i vranët e me diell

Sot do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. Sipas njoftimit të...

Dhunë në familje në Shtime: Dy burra dhe një grua rrihen mes vete, përfundojnë në spital

Dy burra dhe një grua janë rrahur mes vete në Shtime, teksa rasti është...