Campos lavdëron Mbappen: Është vetëm në 50 për qindëshin e potencialit të tij

PUBLIKUAR

Sulmuesi i PSG-së do ta këtë barrën e Kombëtares në Botëror pas lëndimit të Benzemës

Franca e fillon Botërorin 2022 në Katar të martën ku do të luan kundër Australisë, por ata duhet të ia dalin pa Benzemën, i cili mbeti jashtë turneut shkaku i një lëndimi.

Pa fituesin e Topit të Artë që nuk është i gatshëm, do të thotë se barra kryesore e ekipit do të bie mbi Kylian Mbappe dhe Antoine Griezmann.

Në rastin e Mbappes, sulmuesi i PSG-së erdhi me famën e njëjtë si Lionel Messi dhe Neymar, të cilët kanë pasur një sezon shumë të mirë deri me tani. E njëjta gjë mund të thuhet edhe për francezin, i cili ka shënuar 12 gola në Ligue 1 dhe shtatë në Ligën e Kampionëve.

Megjithatë, PSG beson që ai mund të ofrojë edhe më shumë. Së paku kështu thotë Luis Campos, që është këshilltar futbolli në kombëtaren franceze. Dyshja e njohin njëri-tjetrin shumë mirë nga koha e tyre në Monako, kur Mbappe filloi karrierën dhe bëri emër, para se t’i bashkohet PSG-së.

“Mbappe është ende në 40 apo 50 për qind të potencialit të tij”, tha Campos derisa foli për media në Portugali. “Ia them këtë çdo ditë. Ai mund të japë edhe më shumë për shkak se ai është një lojtarë që ende se ka përfunduar procesin e zhvillimit të tij”.

Mbappe, i cili ka luajtur në nivele të larta që shtatë sezone, është ende 23 vjeçar. Pavarësisht kësaj, ai tani mund ta fitojë Botërorin e tij të dytë, një gjë që e kishte arritur më 2018.

“Ka një shpejtësi të pjekurisë, që do të thotë se jo të gjithë evoluojnë me të njëjtën shpejtësi”, thotë Campos.

“Mbappe në moshën 16 vjeçare ishte zhvilluar në të gjithë nivelet. Fizikisht ai ishte shumë i fortë dhe e kuptonte lojën si një lojtar 26 vjeçar”. /GazetaExpress/

LAJME TË TJERA

AGK dënon sulmin ndaj dy gazetarëve në Veri, kërkon siguri

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), ka dënuar sulmin ndaj gazetarëve të Kallxo.com, në...

Messi nuk është duke e marrë në konsiderim kthimin në Barcelonë

Muajve të fundit ka pasur shumë thashetheme që argjentinasi dëshiron të kthehet në Kataloni,...

Gjashtë arsye se përse njerëzit inteligjentë nuk mund të jenë të lumtur

Personat me një nivel të lartë të inteligjencës mund të jenë më të suksesshëm...

Persona të maskuar sulmojnë dy gazetarë në Veri

Dy gazetarë kosovarë janë sulmuar në Veri, nga persona të maskuar. Sipas raportimit të kolegëve...

SHIKO MË SHUMË

Messi nuk është duke e marrë në konsiderim kthimin në Barcelonë

Muajve të fundit ka pasur shumë thashetheme që argjentinasi dëshiron të kthehet në Kataloni,...

Presidenti i PSG-së beson se Messi do të rinovojë kontratën me klubin, pas përfundimit të Kupës së Botës

Presidenti i Paris Saint-Germainit, Nasser Al-Khelaifi, është i bindur se Lionel Messi do të...

Liverpool favorit për të nënshkruar me mesfushorin Ambrabat

Liverpool shfaqet si favorit për të nënshkruar për mesfushorin e Marokut Sofyan Amrabat, edhe...