Bislimi për marrëveshjen për energjinë në veri: Nuk e shkel sovranitetin e vendit

PUBLIKUAR

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka thënë se marrëveshja e nënshkruar në Bruksel për energjinë në veri, nuk e shkel sovranitetin e vendit.

Ai tha se marrëveshja e vitit 2013 dhe 2015, ka qenë e dëmshme, e që sipas tij, mosnënshkrimi i saj në vitin 2022, do të ishte i pafavroshëm për Kosovën.

“Dakordimi që kemi arritë apo udhërrëfyesi nuk përbën shkelje të sovranitetit, marrëveshja fillimisht ka qenë e dëmshme, por implementimi i saj apo mosimplementimi ka krijuar një situatë në teren që ka qenë edhe më e pafavorshme”, ka thënë ai në debat plus.

LAJME TË TJERA

Bashkësia Islame e Kosovës nënshkruan marrëveshje për pranimin e 25 tonë hurmave nga Arabia

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava, ka pritur në takim ambasadorin e...

Mbappe bëhet shkak i largimit të Neymarit nga PSG-ja?

Nuk ka paqe në shtëpinë e Paris Saint-Germainit. Pas vazhdimit të kontratës së Kylian Mbappes...

177 raste pozitive me COVID-19 brenda 24 orëve në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë...

KDI: 54 për qind e kosovarëve mendojnë se Asociacioni i Komunave me shumicë serbe e cënon sovranitetin

54 për qind e qytetarëve në Kosovë mendojnë se Asociacioni i Komunave me shumicë...

SHIKO MË SHUMË

Bashkësia Islame e Kosovës nënshkruan marrëveshje për pranimin e 25 tonë hurmave nga Arabia

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava, ka pritur në takim ambasadorin e...

177 raste pozitive me COVID-19 brenda 24 orëve në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë...

KDI: 54 për qind e kosovarëve mendojnë se Asociacioni i Komunave me shumicë serbe e cënon sovranitetin

54 për qind e qytetarëve në Kosovë mendojnë se Asociacioni i Komunave me shumicë...