Arsene Wenger e pranon se ende është i “mërzitur” që u largua nga Arsenali: E dua këtë klub

PUBLIKUAR

Ish trajneri i Gunners ka thënë se ai ende ndien një pasion të pashuar për ish klubin e tij

Arsene Wenger ka thënë se ai ende ndihet paksa i mërzitur për largimin e tij nga Arsenali pasi që ai mbetet i dashuruar në klubin në të cilin ai pati suksese të mëdha për disa vite.

Wengeri menaxhoi Arsenalin nga vitit 1996-2018, duke marrë statusin e ikonës në klub teksa në Angli ishte njëri prej menaxherëve më të mirë që ka njohur futbolli anglez.

Francezi nuk ka qenë i involvuar në klub prej që është larguar, pasi që ka morri pozitën e Shef Global për Zhvillimin e Futbollit në FIFA, dhe thotë se ai ende ka vështirësi nga mos të punuarit me ish klubin e tij.

“Është paksa një trishtim”, i tha ai Sky Sports. “Është fundi i një pasioni, jo fundi i një dashurie për shkak se ende e dua Arsenalin, ende e dua Premier Ligën. Është liga e parë që e shikoj, madje edhe sot, asgjë nuk ka ndryshuar. Përpos pjesës që nuk je pjesë e saj më, ashtu siç keni qenë me parë, prandaj është shumë e vështirë”.

“40 vite praktikisht në këtë punë, kurrë një vit nuk jam ndalur, kështu që natyrisht, është shumë e vështirë për shkak se ju mungon tensioni, intensiteti, momentet e mëdha, madje edhe momentet e këqija ju mungojnë. Për këtë arsye, natyrisht, ishte shumë vështirë”.

“Fizikisht, kur ju punoni 22 vite në futboll në të njëjtin klub, është sikurse të jetoni 100 vite jetë normale, kështu që ju mungon kjo gjë”.

Wenger ka shkuar edhe më tutje ku ka folur për rivalin e tij më të madh, Jose Mourinho, me të cilin ai ishte përballur disa herë gjatë kohës së Special One në Premier Ligë.

Ish trajneri i Arsenali ka thënë së priste me padurim që të përballej me Mourinhon dhe Chelsean pasi që ato ndeshje ishin më të mëdha gjatë orarit.

“Epo, në thelb do të thosha që ato gjithmonë ishin ndeshje të mëdha, ndeshje që vendosnin kampionatin, në atë kohë më shumë vendosej në mes të United dhe Chelsea”, tha ai. “Por, rivaliteti i imë gjithmonë ishte me klube e jo me persona (menaxher), kurrë nuk kam bërë deklarata për nivelin personal të dikujt. Kam pasur shumë acarime me Mourinhon në atë kohë për shkak se besoja që Chelsea ishte klubi i parë që erdhi dhe shpenzojë më shumë para së fitonte”. /GazetaExpress/

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

Ten Hag: Nuk do të luajmë kundër Haalandit, por kundër Manchester Cityt

Erik ten Hag është paraqitur sot në konferencë për media, ku foli për kundërshtarin...

Arsenali nuk është dorëzuar, planifikon sërish transferimin e mesfushorit italian

Manuel Locatelli zgjodhi Juventusin para Arsenalit vitin e kaluar, por ende mund të bëjë...

Henry e kritikon VAR-in: Nuk është mjaftueshëm i shpejtë

Thierry Henry nuk është adhurues i VAR-it, të paktën jo në gjendjen e tij...