Zyrtari i VV’së i reagon Hoxhajt pas intervistës për Asociacionin

PUBLIKUAR

Sekretari për media në Lëvizjen Vetëvendosje, Arlind Manxhuka, ka reaguar pas intervistës së ish-ministrit të Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj dhënë për Gazetën Express. Manxhuka ka shkruar në Facebook se qeveria pjesë e të cilës ishte Hoxhaj në 2013 ka hedhur themelin e Asociacionit, raporton Gazeta Express.

Zyrtari i VV-së ka thënë poashtu se pas 9 vjetëve Hoxhajt i ka rënë ndërmend se si duhet të bëhet Asociacioni.

“Sot, Enver Hoxhaj paska thënë se Asociacioni duhet të jetë pjesë e marrëveshjes finale Kosovë-Serbi për njohje reciproke. Ndërkaq qeveria e tij e ka hedhur themelin e Asociacionit në Prill të vitit 2013. Dmth pas 9 vitesh kur nënshkruan marrëveshjen themel të Zajednicës i ka rënë ndërmend të bëjë strategji se si e kur duhet të bëhet ai”, ka shkruar Manxhuka.

Nënkryetari i Kuvendit nga PDK-ja, Enver Hoxhaj ka thënë për Gazetën Express se Marrëveshja për Asociacionin duhet të jetë pjesë e marrëveshjes përfundimtare për njohje reciproke mes Kosovës dhe Serbisë.

“Ajo se çfarë mendoj unë është se Kosova ka nënshkruar një marrëveshje në 2013-n kur unë kam qenë ministër i jashtëm i Kosovës! Po ashtu, kam mbështetë marrëveshjen e 2015-s për Asociacionin edhepse isha vetëm kryetar i Komisionit për Politikë të Jashtme! Nuk kam ndryshuar qëndrimin edhe sot për të gjitha marrëveshjet e arritura! Por, mendoj kjo Asociacioni duhet të jetë pjesë e marrëveshjes për njohje të ndërsjellë dhe anëtarësimin e Kosovës në OKB! Shqetësimi tek të gjitha marrëveshjet në Bruksel është se Kosova po del joserioze dhe jokredibile për të zbatuar marrëveshjet që ka nënshkruar! Kur një vend nënshkruan marrëveshje dhe nuk i bënë përshtypje fare qeverisë t’i zbatojë ato, mendoj se është shumë e dëmshme politikisht. Dhe, këtu qëndron thelbi i sjelljes së qeverisë në raport me dialogun! Nëse Serbia që 25 vjet ka ardhur në tavolinë për të mos nënshkruar dhe zbatuar asgjë, ne e kemi bërë të kundërtën e saj, për të përmbushur qëllimet tona, lirinë dhe pavarësinë! Sot, nuk mund të shkojmë vetëm teknikisht në Bruksel për ta shtyrë politikisht në pafundësi arritjen e një marrëveshjeje për njohje të ndërsjellë”, tha Hoxhaj.

LAJME TË TJERA

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

Melisa Lleshi: Dua ta adoptojë një fëmijë, ndoshta vitin tjetër

Melisa Lleshi është banorja më e re e Big Brother VIP Kosova. Reklama Ajo i është...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Uzuni fantastik, shënon dy gola për Granadan

Granada ka shënuar fitore ndaj Andorras në kuadër të La Liga 2. Futbollisti shqitar, Myrto...

SHIKO MË SHUMË

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Osmani uron presidentin e ri çek: Mezi pres të punojmë së bashku

Presidentja Vjosa Osmani ka uruar homologun e saj të ri çek, Petr Pavel, i...