Osmani: Forumi për Gratë, Paqen dhe Sigurinë do të mbahet më 15 dhe 16 prill

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Po bënin gara në rrugën Lipjan-Veternik, gjobiten shoferët

Njësia për Kontroll të Autostradave në kuadër të planit “Parandalimi i garave ilegale të...

ASK: Deri më tani në Kosovë janë regjistruar 530 mijë banorë

Agjencia e Statistikave të Kosovës po mban konferencën e radhës lidhur me ecurinë e...

Më 15 dhe 16 prill 2024, në Prishtinë do të mbahet Forumi Ndërkombëtar për Gratë, Paqen dhe Sigurinë. Kjo është bërë e ditur përmes një postimi në Facebook nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

“Forumi Ndërkombëtar për Gratë, Paqen dhe Sigurinë po rikthehet!Më 15 dhe 16 prill 2024, Prishtina do t’i hapë dyert sërish për pjesëmarrës nga mbarë bota me qëllim të bashkëpunimit për siguri e paqe të qëndrueshme dhe gjithëpërfshirëse”, ka thënë Osmani.

Ajo ka publikuar një video ku ka përmendur edhe edicionin e parë të Forumit ku Kosova kishte mirëpritur liderë, akademikë, ekspertë të agjendës për gratë paqen dhe sigurinë nga e mbarë bota.

“Në edicionin e parë të Forumit mirëpritëm liderë, akademikë, ekspertë, dhe bën thirrje për angazhim global për përmirësimin e kushteve të tyre në shoqëri. kampionë të agjendës për gratë paqen dhe sigurinë nga e mbarë bota për të trajtuar çështjet që ndikojnë drejtpërdrejtë në sigurinë dhe mirëqenien e grave dhe vajzave në mbarë botë . 500 pjesëmarrës, 33 shtete, 6 kontinente. Të gjithë së bashku në zemër të Kosovës”, ka thënë ajo.

SHIKO MË SHUMË

ASK: Deri më tani në Kosovë janë regjistruar 530 mijë banorë

Agjencia e Statistikave të Kosovës po mban konferencën e radhës lidhur me ecurinë e...

Moti sot kryesisht me diell, temperaturat deri 15 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se kjo javë do të jetë me kushte...

Sveçla: Lista Serbe e udhëzuar nga Beogradi bojkotoi e sabotoi zgjedhjet në katër komunat veriore

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla është shprehur se Lista Serbe e udhëzuar...