Syla: Kosova është multi-etnike për shkak të Kishës Ortodokse

PUBLIKUAR

Gazetari Valon Syla ka thënë arsyet se pse Kosova konsiderohet shtet multietnik.

Ai në emisionin Pressing në T7 ka thënë se Pako e Ahtisaarit ka ndikuar që Kosova të konsiderohet si shtet i tillë për shkak të Kishave Ortodokse që ndodhen brenda territorit të Kosovës dhe janë përvetësuar nga serbët.

“Kosova është multi-etnike për shkak të Kishës Ortodokse”, ka thënë ai.

Ai ka thënë tutje se nëse 5 shtetet e BE’së që nuk e njohin Kosovën e marrin këtë arsye si shkak që të mos njohin Kosovën.

“Nëse nuk e konsiderojnë këtë si shtet multi-etnik për shkak të disa arsyeve, atëherë duhet të mendojmë zgjidhje tjera. Njëra ndër to është bashkimi kombëtar. Nuk do kishim zgjidhje tjetër”, shtoi ai.

Kosova është ndër shtetet e rralla në botë që përkundër faktit që ka një etni shumicë të popullsisë homogjene, konsiderohet si shtet multi-etnik.

Sipas numërimit të fundit të popullsisë, në Kosovë jetojnë 92% shqiptarë ndërkohë pjesën tjetër e përbëjnë komunitetet. Serbët janë të dytët me diku 5% e pastaj vijnë boshnjakët, turqit, komuniteti RAE etj…

Syla po ashtu ka thënë se bashkimi kombëtar duhet të merret më seriozisht si çështje me rëndësi nga partitë shqiptare në Kosovë dhe të trajtohet sikur temë me rëndësi. /Gazeta Express/

LAJME TË TJERA

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

Melisa Lleshi: Dua ta adoptojë një fëmijë, ndoshta vitin tjetër

Melisa Lleshi është banorja më e re e Big Brother VIP Kosova. Reklama Ajo i është...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Uzuni fantastik, shënon dy gola për Granadan

Granada ka shënuar fitore ndaj Andorras në kuadër të La Liga 2. Futbollisti shqitar, Myrto...

SHIKO MË SHUMË

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Osmani uron presidentin e ri çek: Mezi pres të punojmë së bashku

Presidentja Vjosa Osmani ka uruar homologun e saj të ri çek, Petr Pavel, i...