14 mjekë e infermierë nga Serbia kanë kërkuar të hyjnë sot në ora 11:00 në Veri

PUBLIKUAR

10 mjek dhe 4 infermierë nga Serbia kanë bërë kërkesë në Ministrinë e Shëndetësisë që të vijnë në Kosovë, saktësisht në veri të vendit për të monitoruar situatën me COVID 19,shkruan Gazeta Express.

Lajmin e kanë konfirmuar për Gazetën Express nga Ministria e Shëndetësisë.

Në MSH kanë deklaruar për Gazetën se kanë pranuar një kërkesë për 10 mjekë dhe 4 infermierë dhe të njejtën thonë se ua kanë përcjellë autoriteteve përkatëse, që vendosin nëse të njëjtit mund të hyjnë në vend.

“Kërkesa MSh-së i është bërë për 10 mjekë dhe 4 infermierë dhe MSh ua ka përcjellë autoriteteve përkatëse kushtet në të cilat mund të lejohen këta mjekë e infermierë të hyjnë në Kosovë”, shkruhet në përgjigje.

Tutje, bëhet e ditur se ata do të qëndrojnë përkohësisht dhe do të bëjnë vetëm monitorim të situatës. Kjo nëse të njëjtëve ju lejohet qëndrimi i përkohshëm nga autoritetet.

“Sipas legjislacionit në fuqi të Republikës së Kosovës, të hyjnë dhe të qëndrojnë përkohësisht në Kosovë lejohen vetëm ata profesionistë shëndetësor nga Serbia, të cilët mund të bëjnë vetëm monitorim të situatës me COVID-19 në zona të caktuara, por jo edhe të punojnë. Ata i nënshtrohen procesit të verifikimit dhe monitorimit nga institucionet kompetente të Kosovës para se të hyjnë në Kosovë. Nëse të njëjtit pajtohen me këto kritere, mund të lejohet qëndrimi i përkohshëm i tyre në Kosovë, në të kundërtën jo”, kanë deklaruar nga MSH’ja.

Në një dokument që ka siguruar Gazeta Express janë edhe emrat e mjekëve dhe infermierëve që kanë bërë kërkesë për të hyrë në Kosovë.

Sipas këtij dokumenti, në të cilin shkruhen emra, mbiemrat e numrat e ID’së së mjekëve, këta kanë bërë kërkesë për të hyrë në Kosovë sot në ora 11:00, nga pika kufitare në Merdare./GazetaExpress/

LAJME TË TJERA

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

Melisa Lleshi: Dua ta adoptojë një fëmijë, ndoshta vitin tjetër

Melisa Lleshi është banorja më e re e Big Brother VIP Kosova. Reklama Ajo i është...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Uzuni fantastik, shënon dy gola për Granadan

Granada ka shënuar fitore ndaj Andorras në kuadër të La Liga 2. Futbollisti shqitar, Myrto...

SHIKO MË SHUMË

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Osmani uron presidentin e ri çek: Mezi pres të punojmë së bashku

Presidentja Vjosa Osmani ka uruar homologun e saj të ri çek, Petr Pavel, i...