​Kamikazët me bomba i vrasin 17 persona dhe i plagosin 21 të tjerë në Nigeri

PUBLIKUAR

Kamikazë me bomba i kanë vrarë 17 persona dhe i kanë plagosur 21 të tjerë në qytetin verilindor të Nigerisë, Maiduguri, njofton policia lokale.

Ky ishte sulmi më i fundit në një seri sulmesh me bomba në këtë qytet në disa javët e fundit, transmeton Express.

Borno, ku kryeqytet është Maiduguri, është shteti nigerian i prekur më së rëndi nga kryengritja tetëvjeçare e grupit militant islamik, Boko Haram.

Dëshmitarët e rastit kanë thënë se katër kamikazë me kryen sulme në rrethinën Molai, e cila ndodhet rreth 5 kilometra larg qendrës së qytetit.

Askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmet.

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

Zelensky: Nëse Putini ndalet, Rusia kursehet nga pasoja më të mëdha

Presidenti ukrainas Volodymir Zelensky argumentoi sonte se Rusia mund të shmangë pasojat më të...

Mobilizimi ushtarak, Rusia thotë se 10 mijë persona janë paraqitur vullnetarë për të luftuar në Ukrainë

Ushtria ruse tha më 22 shtator se të paktën 10.000 persona kanë dalë vullnetarë...

Tërmet i fuqishëm në Itali, kjo është magnituda

Një tërmet me magnitudë 4.4 ballë me thellësi 10 kilometra është regjistruar pak më...